$
בארץ

שר האוצר יגיש בתוך שמונה ימים תוכנית לפיצוי תושבי הכרמל

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, יעמוד בראש התיאום בין משרדי הממשלה לשיקום נזקי השריפה, עם תקציב ראשוני של 60 מיליון שקל. נתניהו ביקש ממבקר המדינה לבדוק את ההיערכות לשריפה בכרמל. הבתים שנשרפו יוחלפו בקרוב בקראוונים

מיקי פלד 13:5405.12.10

שר האוצר, יובל שטייניץ, יגיש בתוך 8 ימים תוכנית לפיצויים של תושבי אזור הכרמל שבתיהם ועסקיהם נפגעו בשריפה. כך הוחלט בתום ישיבת הממשלה המיוחדת שנערכה הבוקר בטירת הכרמל. הממשלה אישרה כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, יעמוד בראש התיאום בין משרדי הממשלה לשיקום נזקי השריפה,

כאשר לרשותם יעמוד בשלב ראשון תקציב של כ-60 מיליון שקל לטובת חבילת הסיוע לרשויות ולישובים שנפגעו, בגין הוצאות טיפול בפינוי תושבים, טיפול בתשתיות ועוד.

 

לפי משרד האוצר, בשלב הראשון של התוכנית יוגש בעוד ארבעה ימים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מיפוי של הנזקים שנגרמו כתוצאה מהשריפה והכיסוי הביטוחי, הציבורי והממשלתי. השורה התחתונה מבחינת המדינה תהיה כמה כסף נדרש על-מנת לסגור את הפער בין עלות השיקום לבין הכיסוי הביטוחי (פרטי ואחר) של התושבים והרשויות המקומיות. הערכות כרגע מדברות על פער של מאות מיליוני שקלים.

 

מזכיר הממשלה, צבי האוזר, העריך כי הנזק הישיר למבנים ותשתיות נעמד בכ-270 מיליון שקל, אולם ציין כי מדובר בהערכה ראשונית שיכולה להשתנות לאחר אומדן של שמאים ומהנדסים.

 

כמו כן, הוחלט בישיבת הממשלה כי בימים הקרובים יציב מנהל הדיור הממשלתי מבנים יבילים (קרוואנים) ביישובים בהם נשרפו בתים ומבני ציבור, כך שהתושבים יוכלו לחזור ליישוב עצמו, גם אם לא להשתכן בביתם. בנוסף, הוחלט על גיבוש תכנית לשיקום שמורת הכרמל ותגבור מערך הרווחה באיזור.

 

בתוך כך ביקש היום נתניהו ממבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, שכבר החל לבדוק בימים אלה שוב את מוכנות מערך הכבאות, לבדוק גם את ההיערכות והטיפול בשריפה בכרמל.

 

מוקדם יותר ישיבת המממשלה המיוחדת שעסקה בשריפה בכרמל, הסתיימה ללא סיכום על אופן הפיצויים לתושבים שבתיהם ועסקיהם נפגעו בשל השריפה. ככל הנראה, לא הצליחו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, להגיע לסיכום על היקף הפיצויים הכולל והתקציב לשיקום.

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "אנחנו מצווים לשקם את המפונים והבתים ולעשות את זה במהירות האפשרית". נתניהו דיבר בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת שהתכנסה הבוקר בטירת הכרמל ודנה בהשלכות שריפת הענק בכרמל בסוף השבוע ובפתרונות הדרושים לשיקום האזור ומערך הכבאות. נתניהו פנה לשרים ואמר כי "אני לא רוצה ביורוקרטיה ועיכובים. על כל התושבים לחזור לבתיהם או לסידורי דיור אלטרנטיביים. היום גם נשיק את תוכנית הפעולה לשיקום יערות הכרמל".

 

מוקדם יותר היום אמר שר הבטחון, אהוד ברק, כי המדינה תכסה את הפערים בין הנזקים לפיצויים שיתקבלו מחברות הביטוח. מדובר בפערים שמוערכים בשלב זה במאות מיליוני שקלים, כאשר חלק מהמבנים מכוסים בביטוחי מבנה של חברות הביטוח.

 

בפתח הישיבה העיר נתניהו בעקיפין לשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שמתח ביקורת ביום שישי על כך שישראל היתה זקוקה לסיוע של מדינות זרות, ביניהן מדינות כמו יוון וקפריסין. נתניהו אמר כי "גם אם יהיה לנו מערך מוטס מקומי לא תמיד הוא יפתור את הבעיה כולה במקרה של שריפה בסדר גודל כזה. גם אז יהיה צורך בשיתוף פעולה בין מדינות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x