$
בארץ

20 מיליון שקל לשיקום כל קילומטר של כביש שנהרס

כביש 721, שמוביל מרכס הכרמל לאזור עתלית, יצטרך לעבור שיקום יסודי. כמו כן עמודים וחוטי חשמל נשרפו, גשרים ומובילי מים ניזוקו

ליאור גוטמן 09:3605.12.10

השריפה הגדולה בכרמל גרמה לנזק כבד לתשתיות כבישים וחשמל באזור. בחברה הלאומית לדרכים (מע"צ) אמרו שכביש 721, שמוביל מרכס הכרמל לאזור עתלית, יצטרך לעבור שיקום יסודי בשל נזקי החום. חלק ממרכיבי האספלט מכילים תוצרים של נפט, כך שהחום הרב פגע בכביש והפך אותו ללא בטוח לנסיעה.

 

בחברה

הלאומית לדרכים ציינו כי לפחות שני גשרים ולפחות שני מובילי מים יזדקקו לשחזור רציני. זאת, מבלי לכלול את כל התמרור והשילוט באותם כבישים בכרמל שניזוקו קשות. אומדן מדויק של הנזקים ייקבע רק בעוד כמה ימים, עת ניתן יהיה להתקרב למקום. מחירון החברה הלאומית לדרכים קובע שעלות סלילת כביש מודרני היא 10–20 מיליון שקל לקילומטר.

 

בנתג"ז (נתיבי גז) סגרו חלק מברזי הובלת הגז שמחברים את מערכת ההולכה הארצית לתחנת הכוח חגית, שממוקמת בפאתי אליקים. תחנה זו מפיקה כאלף מגה־ואט של חשמל, שהם כ־8% מכושר הייצור הארצי. בימים אלה נמצאת התחנה בשיפוץ והיא פועלת על סולר.

 

בחברת החשמל אמרו כי נזק כבד נגרם לכמה קווי הולכה באזור עוספייה ודליית אל־כרמל. חוטים ועמודי חשמל נשרפו באזור ניר עציון, בית אורן ועין הוד. עלות העתקת עמוד בודד של חשמל של קו גבוה היא כמיליון שקל, אך בשלב זה לא ניתן לדעת כמה עמודים ניזוקו. אומדן מדויק יינתן בימים הקרובים. בסוף השבוע נרשמו כמה הפסקות חשמל ביישובים אלה. בניר עציון ובעין הוד נותק החשמל לצורך עבודות החילוץ. "במהלך השבת נתנו מענה הן להפרעות ברשת והן לתיקונים לצורך החזרת אספקת החשמל למצב תקין", אמר אתמול מנהל מחוז חיפה בחברת החשמל אברהם פל.

 

בחברת מקורות איישו את בריכות המים באופן מלא כדי לעזור בכיבוי. שר התשתיות עוזי לנדאו סייר בסוף השבוע בחדרי הפיקוד של החברות השונות. במקביל, רכבת ישראל פתחה את קווי המסילה בין אזור הכרמל לחיפה לנסיעה חופשית. גם מנהרות הכרמל נפתחו לנסיעה חופשית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x