שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מנכ"ל ביטוח חקלאי: "אנחנו כאן בעיקר כדי לשלם תביעות"

חברות הביטוח נערכות להתמודד עם נזקי שריפת הענק. קרן הפנסיה מנורה מבטחים ביטחה את נספי האוטובס

רחלי בינדמן 16:4403.12.10

בכירי חברות הביטוח הגדולות בענף מתכנסים בשעות אלה כדי לטקס עצה כיצד להתמודד עם שריפת הענק המשתוללת בכרמל.

 

ל"כלכליסט" נודע כי מספר בכירים בחברות הביטוח המבטחות יישובים באיזורים בהם מתחוללת השריפה אף החלו לפנות לגורמים בממשלה המקורבים אליהם על מנת למנוע התפשטות השריפה לאותם אזורים. שריפת הענק האחרונה שהתרחשה בישראל וגרמה לנזקים כבדים היתה כמעט לפני 20 שנה ביישוב שורש שליד ירושלים.

 

השריפה בבית אורן השריפה בבית אורן צילום: אבי ברומברג
החברות המתמודדות עם עיקר הבעיה הם חברת ביטוח חקלאי המבטחת את קיבוץ בית אורן שהשריפה כבר הטביעה בה את חותמה. הערכות בענף כי הנזק הנגרם לקיבוץ נאמד בעשרות מיליוני דולרים. ביטוח חקלאי מבטחת הן את מבני הקיבוץ, הן את השטחים הציבוריים וחדר האוכל המרכזי, אך אינה מבטחת את חוות הסוסים הנמצאת בו. בית אורן הוא קיבוץ מופרט שעיקר פרנסתו היא בחדרי הארחה, צימרים ומסעדות. בעלי יחידות נופש שהשכילו להתקשר בחוזים מיוחדים הכוללים סעיף של אובדן רווחים יזכו לקבל גם פיצוי בגין העדר הכנסות עד שהמבנים ישופצו.

 

אריה הרמן, מנכ"ל ביטוח חקלאי אמר ל"כלכליסט": "לאף אחד אין עדין מושג מה היקפי הנזק, כי לא נותנים לנו להתקרב למקום. אנו מחכים שהמצב ירגע ונוכל להגיע לשם ולפתוח חפ"ק. התפקיד שלנו כחברת ביטוח הוא לא רק לגבות פרמיה אלא בעיקר לשלם תביעות ולתת שירות. מדובר במבנים ציבורים ורכוש פרטי. כמובן שבעלי צימרים המחזיקים בפוליסות הכוללות סעיף אובדן רווחים בנוסף לנזק הישיר שנגרם לרכוש יפוצו באופן מלא. אבל זה לא סעיף סטנרטי בחוזים. בנוסף קיימים סעיפים הנקראים 'אבדן הנאה' המספקים פיצוי במידה והנוף הסביבתי משתנה ופוגע ביכולת להינות מהצימרים".

 

לדברי הרמן, קשה להעריך כמה זמן יקח לשקם את הקיבוץ והכל תלוי בכמה נזק נגרם למבנים האם מדובר במבנים שנשרפו כליל שאז יכול לקחת השיקום גם שנה או נזק שהוא בר תיקון למבנים קיימים שאז מדובר בכמה חודשים. בכל מקרה, אומר הרמן, לביטוח חקלאי יש מבטחי משנה מהטובים בעולם כך שרוב הנזק יכוסה על ידיהם.

 

כמובן שנזק גדול יוביל לייקור הפרמיות בעתיד. לייקור הפרמיות יש משמעות גם עבור חברת ביטוח אחרת, מגדל. מגדל חתמה בראשית השנה על הסכם לרכישת 50% ממניות ביטוח חקלאי, בניסיון להגדיל את הפעילות של הקבוצה בתחום הביטוח האלמנטרי. עם זאת העסקה טרם נסגרה.

 

מלון היוקרהיערות הכרמל הנמצא בטווח השריפה שייך לרשת ישרוטל ומבוטח על ידי חברת הביטוח כלל ביטוח אך עדין לא ברור מה היקף הנזק הנגרם לו אם בכלל.

 

את מושב ניר עציון שבינתים לא ניזוק מהשריפה מבטחת חברת הביטוח הפניקס.

בין הנספים, בתו של מנכ"ל איגוד חברות הביטוח

 

הנזק האמיתי והכבד שלו גרמה השריפה אינו בפגיעה ברכוש אלא כמובן מותם של 40 נוסעי האוטובוס שנשרף, עובדי נציבות רשות בתי הסוהר. באופן טראגי, בין הנספים גם בתו של זאב אבן חן, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, טופז. רוב עובדי הנציבות משתייכים לקרן הפנסיה מבטחים החדשה של מנורה המכסה גם את ביטוח החיים שלהם.

 

האוטובוס עצמו בוטח על ידי חברת הביטוח איילון. מערב יום חמישי הופעל באיילון חדר מצב, בניהול ישיר של יו"ר ומנכ"ל החברה בשיתוף מנהלת תשלומי ביטוח תביעות בחברה. לרשות מבוטחי איילון עומד מוקד של 24 שעות ביממה. איילון גם מינתה שמאים באזור הצפון, לטיפול מיידי בפניות וסיוע למבוטחים.עם זאת עד לשעות אלה איילון טרם קיבלה על הודעת נזק למי ממבוטחיה באזור הצפון, למעט האוטובוס.

 

גם ממשרד האוצר נתקבלה התייחסות לאירוע: "ככל הידוע לנו כרגע מרביתו של הנזק לרכוש הפרטי מבוטח על ידי חברות ביטוח פרטיות. הן מלון יערות הכרמל והן רכושו של קיבוץ בית אורן מבוטחים על ידי חברות ישראליות. חברות אלו מוגנות על ידי ביטוחי משנה בחו"ל ולפיכך החשיפה הכספית שלהן לאסון נמוכה ולא קיים כל חשש ליציבותה של חברה זו או אחרת".

 

עוד נאמר כי "הרכוש הציבורי הממשלתי מבוטח, רובו ככולו על ידי חברת הביטוח "ענבל" הממשלתית, כך שגם במקרה זה יש מקור למימון השיקום, ככל שיידרש.לגבי רכוש ציבורי שאינו מבוטח כלל, ככל שיש כזה, יפעל משרד האוצר לסייע ככל שניתן וזו על פי החלטת הממשלה. נציין כי אמש שוחח שר האוצר עם ראש מועצת חוף הכרמל, כרמל סלע, ואמר לו כי הממשלה תסייע בשיקום היישוב וכי "לא ניתן שישוב בישראל יימחק בגלל אסון טבע".

 

עוד נכתב "בהקשר זה נציין כי קרן מס רכוש אינה רלוונטית למקרה זה, שכן היא מפצה על נזקים רק במקרה של מלחמה או פעולות איבה. ככל הידוע לנו כעת, השריפה לא נגרמה בשל אחת מהפעולות האלו. יחד עם זאת 40 השמאים של רשות המסים ערוכים לסיוע, ככל שיידרש".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x