$
בארץ

האוצר: 80% מתקציב שירותי הכבאות השנתי - לשכר

לפי המשרד, רק 20-10 מיליון שקל משמשים לרכישת ציוד חדש, והממשלה החליטה ביולי לתקצב עוד 100 מיליון שקל עבור "ציוד וכוח אדם חסרים"

כתב כלכליסט 14:3303.12.10

בעקבות השריפה הגדולה בכרמל, מבקש משרד האוצר להתייחס לנושא תקציב שירותי הכבאות. "מאז שנת 2006 עומד תקציב הכבאות השנתי על כ-500 מיליון שקל בשנה, מהם כ-200 מיליון שקל ישירות מתקציב המדינה, כ-200 מיליון שקל מתקציב הרשויות המקומיות ועוד כ-100 מיליון שקל הכנסות עצמיות מאגרות של שירותי כבאות", נמסר מהאוצר.

 

"מרביתו של תקציב שירותי הכבאות, כ-80%, הוא לטובת הוצאות שכר, כ-400 מיליון שקל. כ-80 מיליון שקל נוספים משמשים להוצאות שוטפות של שירותי הכבאות, אחזקת מבנים, תשלומי ארנונה וכדומה. רק 20-10 מיליון שקל משמשים לרכישת ציוד חדש".

 

באוצר מוסרים כי "ביולי השנה קיבלה הממשלה החלטה לפיה יתוקצבו 100 מיליון שקל לשירותי הכבאות וההצלה עבור ציוד וכוח אדם חסרים. על פי ההחלטה, 40 מיליון שקל יועברו על ידי משרד האוצר, 30 מיליון שקל על ידי משרד הפנים ו-30 מיליון שקל נוספים יועברו על ידי הרשויות המקומיות. כלל התקציב שבאחריות הממשלה (70 מיליון שקל) תוקצבו במלואם ולאיגודי הכבאים נשלחה פניה לאשר הקצאות בהתאם".

 

באוצר מוסיפים: "עוד נקבע בהחלטת הממשלה כי עד לסוף שנת 2012 יושלם הליך הקמת הרשות הארצית לכבאות. כחלק מהליך הקמתה יושלמו כל החוסרים של מערך הכבאות, כפי שיסוכמו במהלך הקמת הרשות.

 

"בנוסף לכך, בשל ריבוי השריפות השנה התבקש משרד האוצר על ידי נציב הכבאות להעביר בחודש אוקטובר 3 מיליון שקל לטובת הקרן לכיבוי אש מהאוויר. וכן להקדים סכום נוסף של 3.5 מיליון שקל לטובת קרן זו. בקשות אלו התמלאו במלואן במהרה והכסף הועבר לקרן בראשית חודש נובמבר.

 

"לא ניתן שיישוב בישראל יימחק בגלל אסון טבע"

 

"ככל הידוע לנו כרגע מרביתו של הנזק לרכוש הפרטי מבוטח על ידי חברות ביטוח פרטיות. הן מלון יערות הכרמל והן רכושו של קיבוץ בית אורן מבוטחים על ידי חברות ישראליות. חברות אלו מוגנות על ידי ביטוחי משנה בחו"ל ולפיכך החשיפה הכספית שלהן לאסון נמוכה ולא קיים כל חשש ליציבותה של חברה זו או אחרת", נמסר מהאוצר.

 

השריפה ביערות הכרמל השריפה ביערות הכרמל צילום: אפי שריר

 

באוצר מבהירים שהרכוש הציבורי הממשלתי מבוטח, רובו ככולו על ידי חברת הביטוח "ענבל" הממשלתית, כך שגם במקרה זה יש מקור למימון השיקום, ככל שיידרש.

 

"לגבי רכוש ציבורי שאינו מבוטח כלל, ככל שיש כזה, יפעל משרד האוצר לסייע ככל שניתן וזו על פי החלטת הממשלה. נציין כי אמש שוחח שר האוצר עם ראש מועצת חוף הכרמל, כרמל סלע, ואמר לו כי הממשלה תסייע בשיקום היישוב וכי 'לא ניתן שישוב בישראל יימחק בגלל אסון טבע'".

 

באוצר מבקשים לציין כי "בהקשר זה קרן מס רכוש אינה רלוונטית למקרה זה, שכן היא מפצה על נזקים רק במקרה של מלחמה או פעולות איבה. ככל הידוע לנו כעת, השריפה לא נגרמה בשל אחת מהפעולות האלו. יחד עם זאת", מוסרים באוצר, "40 השמאים של רשות המסים ערוכים לסיוע, ככל שיידרש".

 

באוצר מבקשים לעדכן שלפי שעה הוקם צוות של אגף תקציבים והחשב הכללי באוצר, המקיים קו פתוח עם משרד הפנים לצורכי תקצוב מיידי של רשויות מקומיות הנדרשות לקלוט או לפנות מתיישבים. עדיין אין הערכה לגבי היקף הנזקים שגרמה השריפה.

 

בעקבות האסון הלאומי בכרמל מבקשים שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, סגן שר האוצר הרב יצחק כהן, מנכ"ל האוצר חיים שני וכל עובדי משרד האוצר להביע את תנחומיהם למשפחות הנספים בשריפה בהר הכרמל ולאחל החלמה מלאה ומהירה לפצועים. משרד האוצר מחזק את ידי הכבאים שמוסרים את נפשם כדי לשמור על חיי התושבים במקום ומגינים בגופם על יופיה של ארץ ישראל ועל פיסת טבע ירוקה זו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x