$
בארץ

האש בצפון מתפשטת: 40 סוהרים נשרפו למוות באוטובוס; 12 אלף איש פונו מבתיהם; נתניהו: אכריז על יום אבל לאומי

12,000 תושבים מטירת כרמל ומיישובי הסביבה פונו מבתיהם. אחד המפונים: "האש התקדמה במהירות מטורפת. רגע אחד ראינו אותה על הקצה של ההר וברגע השני ראינו אותה כבר יורדת למטה. מקווה שיהיה לי בית לחזור אליו". בשריפה נהרגו 40 צוערים בקורס קצינים של שירות בתי הסוהר. טורקיה שלחה מסוק סיוע, למרות המתיחות

ynet 23:3502.12.10

סוהרים נשרפו למוות בדרכם לפנות את כלא דמון, בשריפה הקטלנית ביותר בתולדות המדינה - וכעת הוחלט לא לקחת סיכונים נוספים. בתום הערכת מצב, הוחלט להתחיל בפינוי שכונות בטירת כרמל - ובפינוי כלא 6 וכלא כרמל, הסמוכים לעתלית.

 

בנוסף, פונה בית החולים הפסיכיאטרי בטירת כרמל, ו-170 המאושפזים הועברו לבתי חולים אחרים. עיריית חיפה הקימה חדר מצב מיוחד עבור תושבי שכונת דניה, במקרה שיוחלט לפנותה. גם תושבי ניר עציון, עין הוד ועין חוד שבחוף הכרמל התבקשו לעזוב את בתיהם. בנוסף, פונתה גם פנימיית ימין אורד, שסמוכה אף היא למוקד השריפה בכרמל.

 

השכונה הראשונה בטירת כרמל שתושביה החלו להתפנות היא שכונת אלון, ואחריה פונו גם שכונות נוספות בעיר. בטירת כרמל, הנמצאת במורדות המערביים של הר הכרמל, מתגוררים קרוב ל-20 אלף איש. המשטרה, שכוחותיה כרזו ברחובות העיר, פינתה תושבים שלא יכלו לעזוב את בתיהם בכוחות עצמם, ובהם נכים וקשישים.

 

השכונות שאינן נמצאות על ההר טרם פונו, אך התושבים התבקשו לסגור חלונות ולהיכנס לבתים עקב העשן. בשאר השכונות, עם זאת, החל הפינוי - והאש ומתקרבת לבתים במהירות מפחידה. בנוסף, הוחלט גם לפנות את כלא 6, הסמוך למקום.

 

עיריית חיפה נערכת לפינוי שכונת דניה שעל הכרמל, וחלק מהסטודנטים הגרים במעונות של האוניברסיטה כבר פונו.

שב"ס וצה"ל החלו לפנות את כלא 6 ואת בית הסוהר האזרחי כרמל שלידו, בשל התפשטות השריפה. בכלא כרמל שוהים כ-420 עצירים לתקופות מעצר קצרות.

 

המטופלים בבית החולים הפסיכיאטרי "טירת כרמל" פונו לשלושה בתי חולים פסיכיאטרים אחרים - מזרע, שער מנשה ואברבנאל, ולמרכז הגריאטרי שוהם. מנהלת בית החולים מזרע, ד"ר אילנה קרמר, סיפרה: "כל הנהלת בית החולים תגיע הערב ותשתתף בקליטתם של המטופלים. אנו ערוכים בשלב הראשון לקליטת 40 מטופלים כולל במחלקה הסגורה. המטופלים יעברו בדיקות רפואיות, לאחריהן יופנו למחלקות בהם ישהו בזמן הקרוב. בני משפחותיהם יעודכנו על מצבם".

 

ההחלטה לפנות שכונות בטירת כרמל, ואת הפנימייה והיישובים, ובהם גם כפר האמנים, התקבלה לאחר שתושבי קיבוץ בית אורן קיבלו עוד לפני כן הוראה לעזוב את בתיהם. פינוי כלא דמון, הסמוך לקיבוץ, הסתיים בטרגדיה עצומה. 40 סוהרים מקורס צוערים נשרפו למוות באוטובוס הבוער, שנשלח לסייע בפינוי הכלא. פרט ל-40 ההרוגים, שמותם של 22 מהם נקבע בשטח על ידי כוחות מד"א, נפגעו באסון גם כבאים ושלושה קצינים - שנסעו במכונית משטרה מאחורי האוטובוס.

  

הכניסה לבית אורן. התושבים פונו הכניסה לבית אורן. התושבים פונו צילום: אבי ברומברג

 

 אלברט שץ, המתגורר בשכונת ברוש ונאלץ לעזוב את ביתו, סיפר ל-ynet כי בסביבות השעה 19:30 קיבלו התושבים הוראה לעזוב את בתיהם.

 

15 דקות לאחר מכן הוא כבר היה מחוץ לבית. "ארזתי תיק קטן, ארנק, תעודת זהות, קצת תמונות ודברים חשובים. לקחתי את האשה והילד ונסענו במהירות לקרובי משפחה, שגרים בשכונה התחתונה. האש התקדמה במהירות מטורפת. רגע אחד ראינו אותה על הקצה של ההר וברגע השני ראינו אותה כבר יורדת למטה. הבנו שאין ברירה אלא להתפנות".

 

לדבריו, הוא לא יודע מה עלה בגורל ביתו. "אנחנו לא יכולים לעלות לשם. זה היה מחזה מפחיד, אני גר שם כבר 20 שנה. כבר היו לנו כמה שריפות, אבל בחיים לא בסדר גודל כזה. זה מדהים, תוך חצי שעה, נשרף חצי יער".

 

שץ ניסה לעלות חזרה לביתו, אבל לא יכל לעבור - כי המשטרה חוסמת את הדרך. "כרגע אני נמצא בתחנת המשטרה, מנסה לאסוף מידע, מקווה לטוב. מקווה שיהיה לי בית לחזור אליו"

.

אחת מהפצועות היא קצינת המשטרה הבכירה אהובה תומר, שנפצעה קשה מאוד בשריפת רכבה ליד האוטובוס. היא טופלה תחילה בבית חולים כרמל, ולאחר שמצבה יוצב הועברה לבית החולים רמב"ם. במוקד נוסף של השריפה, בגבעת וולפסון, נותק קשר עם 20 איש שגרים ביישוב הקטן.

 

שעות לאחר שכבתה אש התופת באוטובוס שירד מהכרמל לעתלית, עוד בערו להבות קטנות בתוך שלד הרכב המפויח. שורה של יותר מעשר גופות חרוכות ניצבה מחוץ לאוטובוס, ועל הכביש הסמוך נותרו שלדיהם של כלי רכב פרטיים, בהם נסעו קציני המשטרה שאף הם נלכדו בלהבות. על הרצפה נותרו עדים אילמים לאסון, אקדחים עקומים, קורות עץ מפויחות וריח הגומי החרוך.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x