$
בארץ

זוהר גושן יחייב את מחפשות הגז לדבר בשפה אחידה

יו"ר רשות ניירות ערך מבקש להכניס לפרופורציה את ענף חיפושי הגז והנפט, על רקע העלייה המשמעותית במחזורי המסחר שלהן. מסתמן כי כללי הדיווח החדשים יחולו כבר ב־2011

ליאור גוטמן 21:1901.12.10

רשות ניירות ערך תציג בימים הקרובים כללי דיווח חדשים לכל החברות שפועלות בתחום חיפושי הגז והנפט.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", בחודשים האחרונים נפגש יו"ר הרשות זוהר גושן עם כמה גורמים בכירים בתחום לרבות חברות חיפוש, עו"ד שמלווים את הסכמי הגז, מינהל הנפט במשרד התשתיות וגיאולוגים.

 

מפגשים אלה נעשו כדי ללמוד את הליך ביצוע עבודת הקידוח בתחום הגז והנפט, מרגע קבלת הרישיון ממשרד התשתיות ועד לרגע ההפקה המסחרי.

 

על פי המסתמן, כבר בשנת הכספים הקרובה יחולו כללי דיווח חדשים שיכללו בין השאר הנחיות גילוי חדשות לגבי זהות הבעלים, אחידות בשפת הדיווח למשקיעים תוך שימוש בטרמינולוגיה בינלאומית מוכרת, חובת העסקת אנשי מקצוע בלתי תלויים שיאמתו את דיווחי החברות שפועלות בתחום וחיוב בהצהרת בעלים בדבר הרזרבות של מאגרי האנרגיה.

 

הצהרות נוספות שעשויות להיכנס במסגרת כללי הדיווח החדשים הן הודעות בצמתי דרך חשובים במהלך הפקת האנרגיה, כגון תחילת קידוח, סיום קידוח, תחילת הפקה או תחילת סקר תלת-ממדי לבחינת מאגר כלשהו. את העבודה ריכזה בין השאר רו"ח אביבה בן משה, אחראית בדיקת דו"חות כספיים וענף מחלקת הגז במחלקת התאגידים.

 

עבודת המטה ברשות ניירות ערך החלה לפני כחצי שנה, עת הרשות ערכה מחקר וגילתה ששוק חיפושי הגז והנפט בישראל זינק בשנתיים האחרונות פי שמונה, מה שהביא את שוויו הנוכחי לכ-40 מיליארד שקל.

 

גיתית גור, הכלכלנית הראשית של רשות ניירות ערך, שערכה את המחקר, גילתה שעד 2008 לא חלה התפתחות במגזר הנפט, אולם על רקע גילויי הגז והדיווחים ממאגר "תמר" בינואר 2009 נרשמה התעוררות מרשימה במניות עם מחזורי מסחר של 450 מיליון שקל ביום בחודש בממוצע. לעומת זאת, אחזקת הגופים המוסדיים במגזר האנרגיה בתקופה זו הצטמצמה משיא של 10.8% בדצמבר 2009 ל-8.8% ביוני 2010, מה שהוביל את הרשות לנסות ולשים קץ לחרושת השמועות שמקיפה את התחום ושגורמת לא פעם למנייה מסוימת לזנק ללא כל סיבה נראית לעין.

 

המחקר הוגש לוועדת ששינסקי כחומר רקע לעבודתה. משרד התשתיות מבצע עבודה מקבילה בתחום הענקת רישיונות החיפוש והקידוח, אולם שם יתקבלו מסקנות רק בעוד מספר שבועות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x