$
בארץ

ביקור חולים: מענק של 30 מיליון שקל או שניסגר עד סוף השנה

אי-הסדר הניהולי ובעיית הבעלות מכריעה את אחד מבתי החולים הוותיקים בירושלים. יו"ר הוועד המנהל: "אנחנו צריכים כרגע מצוף בשביל להישאר על המים ואז להתחיל לשחות"

מיקי פלד 15:3530.11.10
בית החולים ביקור חולים בירושלים מאיים לסגור את שעריו בסוף השנה אם לא יקבל מהמדינה מענק של 30 מיליון שקל. יו"ר הוועד המנהל של בית החולים, ד"ר יורם בלשר, אמר כי בית החולים זקוק נואשות למענק על-מנת לשרוד עד סוף 2011, כחלק מתוכנית ההבראה בו. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, כבר
פנה לאוצר לקבל את אישורו למענק, אך טרם התקבלה תשובה.

 

ביולי 2010 הודיע בית החולים כי הוא בגרעון של כ-25 מיליון שקל. בית החולים לא יכל היה לגייס תרומות או אשראי בבנקים, שכן לא קיבל אישור מנהל תקין מרשם העמותות, בשל בעיות ניהול שדרדרו את בית החולים בשנים האחרונות, וכנראה גם הובילו לסיום העבודה של יו"ר הוועד המנהל הקודם, דודי זילברשלג, בספטמבר. לאחרונה קיבל בית החולים את האישור, אולם לדברי ד"ר בלשר, זהו רק צעד ראשון בדרך להבראתו.

 

הבעלים של נכסי בית החולים הוא ארקדי גאידמק, העמותה שמנהלת את בית החולים עצמו אינה בבעלותו, אך הוא מחוייב להפעיל את בית החולים. מצב זה של שתי וערב ניהולי, יחד עם מעמדו הלא ברור של גאידמק לאור הנושים הרבים, מקשים על התפעול של בית החולים, המספק בעיקר שירותים לקהילה החרדית במרכז ירושלים.

 

"אנחנו צריכים כרגע מצוף בשביל להישאר על המים ואז להתחיל לשחות", אמר ד"ר בלשר ל"כלכליסט". "אנחנו רוצים להגדיל בעתיד את מקורות ההכנסה של בית החולים באמצעות הגדלת מספר הלידות, הכנסת שירותים חדשים כמו רפואת עיניים, שיניים ועוד. אנחנו צריכים תקופה של בערך שנה עד שנה וחצי כדי שנוכל קודם לייצב את המערכת".

 

בבית החולים מועסקים כיום כ-650 עובדים, מתוכם כ-120 רופאים וכ-300 אחיות, כאשר השאר הוא צוות מנהלי. "המקום חולה", אומר יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות, דני בן-שטרית, המאגד את הצוות המנהלי. "הקיצוצים לא יביאו מזור לבית החולים ואנחנו לא נהיה מוכנים לתרום, לא נגיש יותר את הלחי השנייה". עובדי בית החולים נדרשו לתת מלווה של עד 24% מהשכר (באופן פרוגרסיבי), כמו כן נעשים ניסיונות לפרוס את התשלומים לספקים ולהקדים התשלומים מקופות החולים.

 

ממשרד הבריאות נמסר כי "סוגיית המצב הפיננסי של בית החולים נמצאת על המדוכה מספר חודשים. בתוך כך, ישנה בעיה תזרימית קשה שנמצאת כרגע לפתחם של הנהלת בית החולים, קובעי המדיניות במשרד הבריאות, במשרד האוצר והגורמים הנוספים המעורבים: הבעלים ארקדי גאידמק, המוכרים לפני מספר שנים, כנ"ר (כונס נכסים רשמי) ורשם העמותות. סגן שר הבריאות קורא למשרד האוצר לקבל את התוכנית ההבראה של ביה"ח".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x