בארץ

תחנת הכוח של דוראד יוצאת לדרך

הושלם הסכם המימון לפרויקט תחנת הכוח הפרטית - שתוקם בהשקעה של כ-5 מיליארד שקל

ליאור גוטמן 17:4429.11.10

כלל מימון קרדיט דיווחה היום (ב') על השלמת המימון לפרויקט תחנת הכוח הפרטית שבונה דוראד אנרגיה. עלות הפרויקט הכוללת תסתכם בכחמישה מיליארד שקל, מתוכם כארבעה מיליארד ממומנים ע"י חוב בכיר.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", החוב אורגן במשותף ע"י בנק הפועלים וכלל מימון; 50% מהחוב

גויס ממערכת הבנקאות (דיסקונט, לאומי ומזרחי-טפחות) בהובלת בנק הפועלים, ו-50% גויס מגופים מוסדיים (כלל, עמיתים) בהובלת כלל מימון.

 

אסתי פרידמן, מנכ"ל כלל מימון, מציינת שזאת הפעם הראשונה שגוף מוסדי מעורב באופן מלא בגיוס החוב ובהליך הסגירה הפיננסית כבר משלב ייזום הפרויקט - ולא נכנס כמשתתף בלבד בשלב התפעול. "פריצת הדרך בארגון החוב מעמידה את המוסדיים כחלופה לגיטימית לכל בנק בגיוס וארגון חוב", ציינה

  

דוראד נמצאת בבעלות משותפת של חברת קצא"א (37.5%), זורלו (25%) אדלטק (18.75%), א.דורי (10.75%) וחברת אלומיי של שלמה נחמה, שאתמול פורסם ב"כלכליסט" כי היא רוכשת 8% מהחברה.

 

היקף הייצור המתוכנן של תחנת הכוח הוא כ-800 מגה וואט, כ-6.5% מכושר הייצור האופטימלי של חברת החשמל. תחנת הכוח האמורה תחל לייצר חשמל כבר ב-2013, והיא אמורה להיות תחנות הכוח הגדולה הראשונה בישראל שנמצאת בידיים פרטיות.

 

בדצמבר 2007 חתמה דוראד על הסכם אספקת גז עם EMG המצרית, במסגרתו תקבל החברה כ-12.75 BCM (מיליארד מ"ק) לתקופה של 17 שנה, עם אופציית הארכה של חמש שנים. היקף חוזה אספקת הגז נאמד בשני מיליארד דולר. את תחנת הכוח אמורה לבנות וודגרופ האמריקאית.

  

ברשות החשמל, שמפקחת מטעם המדינה על כל יצרני החשמל בישראל, אמרו כי מדובר בעידן חדש למשק האנרגיה. "אנחנו קוראים לכל הגורמים הרלוונטים לאפשר את המשך התפתחות משק האנרגיה הישראלי", אמרו שם.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x