בארץ

דוראד ונתג"ז חתמו על הסכם הולכה לגז טבעי ל-15 שנה

עוזי לנדאו: "בכוונתנו להמשיך לפעול כדי להסיר כל חסם העומד בפני כניסתם של היצרנים הפרטיים לפעולה"

ליאור גוטמן 11:2628.11.10

‫‫חברת דוראד, שמקימה תחנת כוח פרטית במתחם קצא"א שבאשקלון, חתמה על הסכם להולכת גז טבעי עם חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל (נתג"ז). במסגרת ההסכם תקים נתג"ז עבור דוראד מתקן PRMS (הפחתת לחצים) לצורך חיבור תחנת הכוח למערכת הולכת הגז הטבעי, וכן תדאג לאספקה של כ-800 מיליון קוב גז

טבעי לשנה במשך 15 השנה הבאות.

 

"מדובר בהסכם חשוב למשק האנרגיה הישראלי, שמקדם בפועל את ייצור החשמל על ידי יצרנים פרטיים. זהו צעד משמעותי קדימה ויאפשר הגדלת היתירות במשק, הנמצא כיום במצב משברי. בכוונתנו להמשיך לפעול כדי להסיר כל חסם העומד בפני כניסתם של היצרנים הפרטיים לפעולה", אמר שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו לאחר חתימת ההסכם.

 

דוראד, נמצאת בבעלות משותפת של חברת קצא"א, (37.5%), זורלו (25%) אדלטק (18.75%) ו-א.דורי (10.75%) וחברת אלומיי (8%). היום נחשף ב"כלכליסט" שחברת א.דורי תמכור כ-8% מחלקה לחברת אלומיי עבור 50 מיליון שקל. היקף הייצור המתוכנן של תחנת הכוח הוא כ-800 מגה וואט, כ-6.5% מכושר הייצור האופטימאלי של חברת החשמל.

 

תחנת הכוח האמורה תחל לייצר חשמל כבר במהלך 2013, והיא אמורה להיות תחנות הכוח הגדולה הראשונה בישראל שנמצאת בידיים פרטיות. בדצמבר 2007 חתמה דוראד על הסכם אספקת גז עם EMG המצרית, במסגרתו תקבל החברה כ-12.75 BCM (מיליארד מ"ק) לתקופה של 17 שנה, עם אופציית הארכה של חמש שנים. היקף חוזה אספקת הגז נאמד בשני מיליארד דולר. את תחנת הכוח אמורה לבנות וודגרופ האמריקאית, שהחליפה את זורלו הטורקית בעקבות לחצים מדיניים שהופעלו על ידיה עקב המתחים הפוליטיים בין ישראל לטורקיה.

 

מחר (ב') אמורה דוראד להכריז על סגירה פיננסית של תחנת הכוח בהיקף של כארבעה מיליארד שקל. המימון לבניית התחנה יגיע גם מגיוס של כמיליארד שקל מקונסורציום של בנקים ומוסדיים אותם מוביל בנק הפועלים, והוא כולל גם את בנק לאומי, בנק דיסקונט, בנק מזרחי-טפחות, כלל ו"עמיתים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x