$
בארץ

המשק מוריד הילוך: הייצור התעשייתי עבר מעלייה לירידה

לפי נתוני הלמ"ס, ביולי-ספטמבר ירד הייצור התעשייתי בשיעור שנתי של 7.2%, לעומת עלייה של 6% בשלושת החודשים הקודמים. הסיבה העיקרית: הירידה בייצור בהייטק

אמנון אטד 13:3318.11.10

בשורות רעות מהלמ"ס: אחרי חודשים ארוכים של עליות רצופות, עברה מגמת הייצור התעשייתי לירידה. בחודש ספטמבר ירד מדד הייצור התעשייתי, בהשוואה לחודש הקודם, בשיעור של 0.7%, וזאת לאחר שבחודש שעבר דיווחה הלמ"ס על עליות רצופות ב-15 החודשים הקודמים. בנוסף לכך עדכנה החודש הלמ"ס כלפי

מטה גם את נתוני החודשים הקודמים. כתוצאה מכך עברו גם מדדי הייצור התעשייתי לחודשים יולי ואוגוסט מעליות לירידות.

 

מנתונים מעודכנים שמפרסמת הלמ"ס היום (ה') מתברר כי בשלושת החודשים יולי-ספטמבר ירד הייצור התעשייתי בשיעור שנתי של 7.2%, לעומת עלייה בשיעור שנתי של 6% שנרשמה בשלושת החודשים הקודמים. הגורם העיקרי למהפך הוא הייצור של ענפי תעשיית ההייטק (אלקטרוניקה, ציוד בקרה ופיקוח, מחשוב ותרופות), שירד בתקופה הנסקרת בשיעור שנתי של 13.5%, לאחר שבשלושת החודשים הקודמים נרשמה בהם עלייה של 9%.

 

סך הייצור התעשייתי ללא ענפי ההייטק ירד בתקופה הנסקרת ב-1.8%, לאחר עלייה של 3.7% בשלושת החודשים הקודמים. הייצור של ענפי התעשייה המעורבת-עילית (כימיה, מכונות, ציוד חשמלי וכלי הובלה) ירד בתקופה הנסקרת ב- 1%, ואילו בייצור ענפי התעשייה המעורבת-מסורתית (מוצרי מתכת, גומי, פלסטיקה ועוד) נרשמה ירידה של 3.9%. הייצור של ענפי התעשייה המסורתית (מזון, טקסטיל, הלבשה ונייר) נותר ללא שינוי.

 

הירידה בהיקף הייצור התעשייתי מתחילה לבוא לידי ביטוי גם במספר העובדים המועסקים בתעשייה. בתקופה הנסקרת ירד מספר העובדים בכלל ענפי התעשייה בשיעור שנתי של 0.4%, לעומת עלייה של 2.6% שנרשמה במספרם בשלושת החודשים הקודמים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x