שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים דחתה את הדיון בהעלאת מחירי הסיגריות

חברי כנסת יוצאים להגנת מפעל הסיגריות הישראלי דובק שעליית המחירים עלולה לגרום בה לפיטורים; אם לא יאושר צו האוצר לייקור הסיגריות עד ה-22 בנובמבר הוא יבוטל

תומר אביטל 12:4115.11.10
ועדת הכספים דחתה היום (ב') את הדיון בבקשת משרד האוצר להעלות את מחירי הסיגריות. הצו של משרד האוצר לייקור הסיגריות כבר נכנס לתוקף ביולי, אולם ועדת הכספים נדרשת לאשר אותו עד ה-22/11 אחרת הוא יתבטל, והסיגריות יוזלו.

 

כיום מוטלת על כל חפיסת סיגריות מס קצוב בגובה

של 4.3 שקל לחפיסה, וכן מס יחסי שנקבע ביחס למחיר החפיסה. כתוצאה מיישום הצו, לדוגמא, האמיר מחיר חפיסת סיגריות של דובק מ-14.5 שקל ל-16 שקל. מחיר חבילת סיגריות מיובאת עלה מ-19.7 שקל ל-22 שקל. כמו כן, קובע הצו כי המס המינימאלי על חפיסה יעלה ל-9.5 שקל. באוצר צופים כי הכנסות המדינה יגדלו מהעלאת המס ב-700 מיליון שקל לשנה.  בצו נכתב כי "מדובר במס המוטל על מוצר שצריכתו יוצרת השפעות חיצוניות שליליות המתבטאות בנזקי בריאות".

 

דובק דורשת להמיר את המס הקצוב במס יחסי שיגרום למס שוויוני, לדבריהם, על הסיגריות. נציג דובק טענו כי ההצעה מיטיבה עם היבואנים שחלקם בשוק הסיגריות כבר נושק ל-80%. טרם הדיון, פנתה דובק לחברי ועדת הכספים וביקשה את עזרתם "להציל את התעשייה הישראלית ולהסיר את האיום הממשי המרחף מעל אלפי משפחות עובדי תעשיית הסיגריות בישראל בחברת דובק ובתעשיות העזר". במהלך הדיון דרשה ח"כ שלי יחימוביץ מהעבודה לשנות את הצו כך שיגן על עובדי דובק.

 

חבר הכנסת משה גפני אמר כי "כולם בדעה שצריך להגדיל את הכנסות המדינה דרך ייקור המס על סיגריות, אך אנו לא מסכימים שבדרך תפגע התעשייה הישראלית". גפני פנה לאוצר וביקש מהם לשבת עם נציגי דובק ולמצוא נוסחה שתהיה מקובלת על שני הצדדים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x