$
בארץ

עוזי לנדאו דוחה הטענות: "ביל קלינטון לא פנה אלי בשליחות חברות הגז"

שר התשתיות: "יש עליהום על יזמים ומשקיעים, וצריך שתהיה כאן אווירה טובה כדי שימשיכו להשקיע. הדבר החשוב ביותר בטווח המיידי זה פרויקט תמר - אסור שנשכח שאי הגעת גז במועד מסכנת את אספקת החשמל למדינה"

תומר אביטל 13:5614.11.10

"הנשיא לשעבר ביל קלינטון לא פנה אליי, וכל ניסיון ללחץ חיצוני נדחה בכל הכוח, בכל התחומים". כך אמר היום (א') שר התשתיות עוזי לנדאו בתגובה לשאלה אם קלינטון פנה אליו בשליחות חברות הגז במטרה להפעיל לחצים על הממשלה.

 

לנדאו, שדיבר במסיבת עיתונאים מיוחדת על מסקנות הביניים של דו"ח ועדת ששינסקי. הוסיף ואמר, כי "יש כיוון של עליהום על יזמים ומשקיעים, וצריך שתהיה כאן אווירה טובה כדי שימשיכו להשקיע. יש גם גדולים מנובל, ואני רוצה לראות אותם באים לכאן".

 

לנדאו ציין עוד, כי "צריך לזכור שאת ההחלטה תקבל הממשלה. הוועדה רק מגישה את ההמלצות שלה, ולממשלה יש שיקולים רחבים והיא תיקח אותם בחשבון

לקראת החלטתה. אני מבקש להדגיש שהדבר החשוב ביותר בטווח המיידי זה פרויקט תמר, שמתעכב כבר חצי שנה בגלל הוועדה.

 

"האינטרס הציבורי", הדגיש לנדאו בדבריו, "זה הפיתוח של שדה תמר. בפעמים שונות שהזדמן לי להיות בקשר עם היזמים הם שותפים לדעה זו. אם ההשקעה לא תהיה כדאית, לא יהיה תמר. אסור שנשכח שאי הגעת גז במועד מסכנת את אספקת החשמל למדינה. אחריות משרד התשתיות היא שאספקת הגז תהיה כסדרה".

 

עוד אמר שר התשתיות, כי "חשוב לנו לראות שהמודל יתורגם כך שכל מה שראוי לו עם ישראל יקבל, אך לא רק בתחום ההכנסות, אלא גם בהיבט של עצמאות וביטחון אנרגטיים. כל אלה יתממשו. חשוב לפתח את השדה של תמר כי בינתיים יש רק ספק אחד לא ישראלי. הספקים הישראלים שאין להם התחייבות מהבנקים לסגירה פיננסית לא יכולים לעשות זאת כי הם לא יכולים להתחייב לאספקה רחוקת טווח, הם לא יכולים להשתתף במשחק. המשרד לא רוצה להגיע למצב שבו במשק יש ספק ישראלי אחד. זה עיכוב בלתי נסבל".  

  

עוד אמר, כי "אני רוצה שראש הממשלה כבר עכשיו יתערב, כדי שהוועדה לא תמשיך להפליג לתחומים אחרים. אם יהיה צורך, הוועדה תגיע להסדרים מיוחדים". לדבריו, "יש בטיוטה אי ודאות מסוימת, משום שהיזמים עדיין לא פתחו את הספרים ולא יודעים מה ההשלכות של המודל עליהם. אנו צריכים לדעת מהי ההתאמה הטובה ביותר של המודל לזירה שלנו". לנדאו סרב לפרט איזה שינויים במודל הוא ממליץ. עם זאת, הוא אמר כי "חשוב לי שהם יראו לאן הדברים מובילים. את שדה תמר צריך לפתח בכל הכוח, ובכל המהירות. חשוב שההמלצות יהיו טובות ומתאימות".

 

לנדאו התייחס בדבריו לעובדה כי נציגי משרדו בוועדה סמכו את ידיהם על מסקנות הביניים, ואמר כי "הנציגים שלי רשאים להצביע כפי שהצביעו. הם עשו עבודה טובה בהקשר לאינטרס של המשרד. המודל לא תלוש מהאוויר. יש לו רגליים על הקרקע. אבל חשוב שהמסקנות הסופיות יגידו ליזמים - רוצו ותתחילו לעבוד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x