שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

המפסידים והמרוויחים מהרפורמה בחוק לעידוד השקעות הון

לפי כמות הטענות שנשמעות ביחס לרפורמה החדשה, נדמה כאילו לחוק החדש יש רק מפסידים

נעמה סיקולר 10:3811.11.10

המפסידים הגדולים: כיל, משקיעים זרים ומפעלים בפריפריה

 

לפי כמות הטענות שנשמעות ביחס לרפורמה החדשה, נדמה כאילו לחוק החדש יש רק מפסידים: משקיעים זרים שיאבדו את הטבות המס שלהם, וחברות ממשלתיות שיידרשו לשלם מס חברות מלא בשיעור 25% – הן רק חלק מהגופים הצפויים להיפגע

מהחוק.

 

החוק החדש משווה את שיעורי המס שמשלמים משקיעים ישראלים ומשקיעים זרים ומבטל הטבות מס שניתנו בחוק הקודם לאחרונים. ביטול ההטבות מבוסס על ההנחה שירד הצורך במשיכה של השקעות זרות לישראל, לעומת העשורים הקודמים. לאחרונה פנו שורה של חברות רב לאומיות כגון HP, סאן דיסק ומוטורולה למשרד התמ"ת בטענה כי החוק יפגע בהן ויגרום להכפלת המס האפקטיבי שמשלמות החברות העומד על כשישה אחוזים בממוצע.

 

המפסידה הגדולה מהחוק היא כיל שצפויה להיות מוחרגת ממנו, ולאבד כתוצאה מכך עשרות מיליוני דולרים בשנה. באוצר טוענים שמכיוון שכיל תלויה פיזית במשאבים הקיימים בים המלח, היא לא צפויה להוציא את קו הייצור שלה מהארץ, ולכן ניתן להפחית את התמיכה בה. בכיל טוענים כי מי שייפגע הם דווקא העובדים. במקביל גם חברות ממשלתיות, כמו התעשייה האווירית ורפאל יוצאו מהחוק – ולא יזכו להטבות מס הגלומות בו.

 

תנאי לקבלת ההטבות הינו ייצוא של לפחות 25% מהמחזור, מה שעשוי לפגוע במפעלים שעובדים בעיקר עם השוק המקומי. לדברי אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר "הטבות רק ליצואנים נחשבת לסובסידיה שאסורה לפי ה־OECD". מפעלים בפריפריה ישלמו מס של 8% לעומת מפעלים במרכז שישלמו 12% – הפרש שאינו מספיק כדי למשוך משקיעים לפריפריה.

 

המרוויחות הגדולות: חברות ותיקות וביוטק

 

חברות הביוטק והנאנוטק הן המרוויחות הגדולות מהחוק, כיוון שהוא פוטר אותן מתנאי של 25% יצוא לפחות. כך, חברות קטנות שמרבית פעילותן בשוק המקומי ועוסקות בתחומים אלה יוכלו גם הן לשלם מס מופחת. איגוד לשכות המסחר מתנגד במיוחד להטבה זו. "מדובר באפליה לרעה של חברות מתחום המסחר והשירותים שפועלות גם הן בשוק המקומי, ולא יוכלו ליהנות מהטבות המס כמו חברות הביוטק", אומר נשיא האיגוד אוריאל לין.

חברות גדולות וותיקות בשוק הישראלי שעומדות בדרישת היצוא המינימלית, דוגמת ישקר, יוכלו ליהנות מהחוק שמעניק להם מס מופחת. זאת מכיוון שחברות אלה לא נהנו בשנים האחרונות מהטבות מיסוי מיוחדות לחלק משכבות המס שניתנו למפעלים חדשים, ולא ביצעו השקעות דרמטיות. לכן, שיעור המס האפקטיבי שלהן כיום גבוה משיעור המס החדש שקובע להן החוק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x