$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": זוהר גושן דרש להקדים את פרסום מסקנות ועדת ששינסקי

משרד האוצר יקיים מסיבת עיתונאים מיוחדת ב-18:00 ויחשוף את המלצות הוועדה למדיניות התמלוגים בתחום הגז והנפט. המועד המקורי להגשת ההמלצות היה 15 בנובמבר

חנן פייגנבאום 15:3510.11.10

הוועדה לבחינת המדיניות בנושא משאבי נפט וגז בישראל בראשות פרופ' איתן ששינסקי תגיש הערב (ד') ב-18:00 את עיקרי טיוטת מסקנותיה לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ. ההמלצות יוגשו במסגרת מסיבת עיתונאים מיוחדת של האוצר. המועד המקורי להגשת ההמלצות היה ה-15 בנובמבר.

 

בשבוע האחרון

דלפו פרטים רבים מהמסקנות, מה שגרם לתנודות חדות במניות הגז והנפט שנסחרות בבורסה בת"א.

 

ל"כלכליסט" נודע כי על רקע דליפת המסקנות פנה יו"ר רשות ני"ע, זוהר גושן, למשרד האוצר בדרישה לפרסם את המלצות הוועדה באופן מיידי ולא להמתין עד לפרסום הדו"ח הסופי. גושן ביקש כי הפרסום ייעשה היום לאחר סגירת המסחר על מנת לצמצם את השפעת הפרסום עליו.

 

השבוע פורסם ב"כלכליסט", כי ועדת ששינסקי, הבוחנת את סוגיית תמלוגי הגז, עשויה להמליץ על יצירת הסדר מס נפרד וייחודי לכל פרויקט הפקת גז בישראל. המס יחול גם על שתי התגליות הקיימות ים תטיס ותמר, ועתיד גם לחול על אתר הקידוח לווייתן, במידה שיוכרז כתגלית מוכחת. כך עולה מההצעות המתגבשות בוועדת ששינסקי.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" בעבר, הוועדה עשויה להמליץ במקביל על הטלת מס מגזרי על רווחי חברות הגז שייגבה בצורה פרוגרסיבית וינוע בין 20% ל-60%. קביעת שיעור המס תחושב בהתאם להיקף הפעילות של היזמים, הרווחיות של המאגר ומחיר המשאב בשוק הגז העולמי.

 

אנליסט בכיר בתחום האנרגיה אמר ל"כלכליסט" כי בהתבסס על הנתונים הידועים לגבי המלצות הוועדה, "לא צפויות דרמות מיוחדות בתחום מימון פרויקט קידוח תמר. ביטול ניכוי האזילה יקטין כמובן את הרווח לשותפויות, אבל אני לא חושב שזה יפגע במימון. מדובר בפרויקט שאמור להיות מספיק רווחי ומרווחי הביטחון מספיק גדולים. אבל אני חייב לסייג את עצמי, כי לא כל הנתונים ידועים בשלב הזה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x