$
בארץ

בורסת היהלומים פועלת להגדלת הסחר הישיר מול דרום אפריקה ואנגולה

אבי פז נפגש בעניין עם שגריר דרום אפריקה בישראל והשגרירה החדשה של ישראל באנגולה; פז: "אנחנו רוצים להגדיל את התועלת הישירה של היהלומנים הישראלים וליצור הזדמנויות עסקיות נוספות"

נעמה סיקולר 14:4028.10.10

בורסת היהלומים פועלת להגדלת המסחר הישיר ביהלומי גלם עם המדינות המפיקות מבלי שהיהלומים יעברו קודם לכן דרך שווקים נוספים. סך יהלומי הגלם המגיעים לישראל נאמד ב-4.5 מיליארד דולר בשנה.

 

כחלק מהניסיונות נפגש בימים האחרונים נשיא בורסת היהלומים הישראלית, אבי פז, עם שגריר

דרום אפריקה בישראל, איסמעיל קובאדיה, ועם השגרירה הישראלית הנכנסת לאנגולה, עירית סביון וידרגורן, ודן איתם באפשרות להגדיל את המסחר הישיר בין ישראל לבין אנגולה ודרום אפריקה בתחום יהלומי הגלם.

 

פז אמר בתום הפגישות כי "המטרה שלנו היא לבחון דרכים להגדלת הסחר הישיר בין ישראל לבין המדינות המפיקות גלם וזאת מבלי שהסחורה תעבור בשווקים משניים נוספים. אנחנו רוצים להגדיל את התועלת הישירה של היהלומנים הישראלים וליצור הזדמנויות עסקיות נוספות. לצורך כך אנחנו פועלים באפיקים רחבים ומגוונים וגם הפגישות הללו הן חלק מהצעדים בהם אנחנו נוקטים על מנת להגיע אל היעד. דרום אפריקה ואנגולה הן מדינות חשובות ביותר בהקשר זה".

 

המסחר הישיר של היהלומנים הישראלים עם דרום אפריקה צנח בצורה דרמטית בעקבות המשבר הכלכלי העולמי והסתכם בשנת 2009 ב-235 מיליון דולר בלבד, אך בשנת 2010 נרשמה התאוששות מרשימה ועד כה בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2010 מסתכם המסחר בסכום כולל של כ-350 מיליון דולר. בשנת 2007 הסתכם המסחר הישיר של יהלומים (גלם ומלוטש) בסך כולל של 416 מיליון דולר, ולפי המגמה יש להניח שבשנת 2010 הנתונים יהיו גבוהים יותר.

 

הפגישה עם שגרירת ישראל החדשה לאנגולה, שתחל בתפקידה בעוד מספר חודשים, נערכה על מנת לפעול כבר כעת, טרם תחילת השליחות, לקידום הנושאים. בתשעת החודשים הראשונים של 2010 יובאו מאנגולה לישראל יהלומי גלם בשווי כולל של 255 מיליון דולר בדומה להיקף הפעילות ערב המשבר העולמי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x