שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": כך התגלגלו צ'קים מהתרמה בגרמניה לכיס יו"ר העמותה

121 אלף שקל שגויסו למימון התרמה בגרמניה הגיעו באמצעות ארבעה צ'קים לידי יו"ר עמותת ביקור חולים דודי זילברשלג. לפי החשד, הוא מחק את שם המוטב והפקיד אותם בחשבונו הפרטי. זילברשלג בתגובה: "מסע הכפשות שאין להן בסיס"

מארק שון 06:5406.10.10

רשם העמותות בודק חשדות שלפיהם דודי זילברשלג, יו"ר עמותת ביקור חולים, המנהלת את בית החולים הירושלמי, שלשל לכיסו עשרות אלפי שקלים שהיו מיועדים למיזם לגיוס תרומות בגרמניה עבור בית החולים. כך נודע ל"כלכליסט".

 

לפי החשד, בשנת 2008 יזמה העמותה פרויקט התרמה בגרמניה בשיתוף עם עמותת מפעל חיים. לטובת הפרויקט גויסו 1.6 מיליון שקל, מתוכם ארבעה צ'קים בהיקף כולל של 121,600 שקל. הצ'קים היו רשומים על שם "ידידי ביקור חולים בגרמניה". לפי החשד, זילברשלג מחק את הכיתוב "למוטב בלבד" שעל הצ'קים, רשם את שמו במקום ידידי העמותה, והפקיד את הכסף בחשבונו הפרטי. בזמנו זילברשלג היה מורשה חתימה בעמותת מפעל חיים, מה שאפשר לו לבצע את התיקונים בצ'קים.

 

זילברשלג מונה ליו"ר עמותת ביקור חולים לאחר רכישת בית החולים על ידי ארקדי גאידמק (ראו מסגרת). הוא נחשב לדמות ידועה בציבור החרדי, ונוסף על תפקידו בביקור חולים הוא משמש פרסומאי ועיתונאי. בבלוג שהוא מנהל מגדיר עצמו זילברשלג כיועץ אסטרטגי ה"מתמחה בתהליכי עומק בחברה החרדית".

 

דודי זילברשלג דודי זילברשלג צילום: עטא עויסת

יידרש להחזיר אלפי שקלים על משכורת הגבוהה מהמותר

 

החשד לגבי העברת כספי מיזם התרומות לכיסו של זילברשלג מצטרף לחקירה מקיפה שעורך רשם העמותות בנוגע לביקור חולים. נוסף על החשדות בנוגע להעברות הכספים לזילברשלג באופן אישי, רשם העמותות, עו"ד אלון בכר, בודק אם המשכורות של זילברשלג לא היו מנופחות. מדיווחי העמותה עולה כי בשנתיים האחרונות קיבל זילברשלג משכורות שנתיות של 105 אלף שקל (כולל מע"מ) - הסכום המקסימלי שרשאי לקבל יו"ר עמותה על פי התקנות. רשם העמותות טוען כי יו"ר עמותה יכול לקבל שכר מקסימלי זה רק אם אין מנכ"ל לעמותה, ואם היו"ר משמש בפועל גם בתפקיד המנכ"ל. במרבית התקופה שבמהלכה שימש זילברשלג כיו"ר ביקור חולים היה לעמותה גם מנכ"ל. בתפקיד שימש עד יולי האחרון מוטי שטאובר, אך הוא התפטר, בין היתר על רקע סכסוך עם זילברשלג עצמו.

 

עתה דורש רשם העמותות מזילברשלג להשיב לקופת העמותה את הפער בין השכר הגבוה שקיבל לשכר המגיע לו לפי התקנות. הרשם אינו נוקב בסכום, אך בדיקת "כלכליסט" מעלה כי על פי תקנות העמותות, דרגת השכר הבאה ליו"ר עמותה היא 73,505 שקל לשנה, כך שהפער שיידרש זילברשלג להחזיר הוא כ־34 אלף שקל.

 

חשדות נוספים: תנאי העסקה מפנקים במיוחד

 

כיוון חקירה נוסף שמעסיק את רשם העמותות בימים אלו עוסק גם הוא בתנאי העסקתו של זילברשלג בביקור חולים. החקירה נוגעת להוצאות החודשיות של היו"ר, המנופחות ביחס לנהוג בתפקידים מסוג זה. לפי רשם העמותות, בתפקידו נהנה זילברשלג מתקציב הוצאות חודשי של 20 אלף שקל וממשרד פרטי. בנוסף, לפי החשד, הוא קיבל אישור לתקן של עוזר אישי במשרה מלאה, והוא נהנה מרכב צמוד אשר שכרה עבורו עמותת ביקור חולים.

כשרכש גאידמק את בית החולים הסתכמו חובות המוסד בכ־200 מיליון שקל. בקיץ השנה נודע כי בית החולים צפוי להגיע לגירעון של כ־24 מיליון שקל.

 

ביקור חולים: "הנושא נמצא בחקירת הרשויות"

 

מרשם העמותות נמסר בתגובה לדברים כי "רשם העמותות בודק את התנהלות עמותת ביקור חולים, ובמסגרת זו נדרשה העמותה לתת הסברים. בשלב זה, ובעקבות החששות להתנהלות בלתי תקינה, הוחלט שלא לתת אישור ניהול תקין לעמותה. בהמשך ישקול הרשם את צעדיו בהתאם לתוצאות הבדיקה".

 

בשם ביקור חולים וזילברשלג נמסר בתגובה כי "הנושא נמצא בבדיקת הרשויות המוסמכות. הנהלת בית החולים בטוחה שמדובר במסע הכפשות והשמצות שאין להן בסיס. מסקנות הרשויות יוכיחו זאת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x