$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - מוזי ורטהיים מסמן יורש: "בני, דודי, יחזיק את ההגה"

חצי שנה לאחר יום הולדתו ה־80, מוזי ורטהיים, בעלי החברה המרכזית למשקאות, מפזר את הערפל ומכריז כי בנו יירש את מקומו בקוקה־קולה ישראל. בנוגע לנשיא החברה המכהן, רוני קוברובסקי, אומר ורטהיים: "רוני לא ינסה להשתלט על החברה"

נעמה סיקולר 06:5605.09.10

במשך שנים סירב מוזי ורטהיים, בעל השליטה בחברה המרכזית למשקאות קלים קוקה–קולה ישראל ומבעלי השליטה בבנק מזרחי טפחות, להתייחס לשאלה מי יירש את האימפריה שבנה. העובדה שאיש מילדיו לא עבר הכשרה מסודרת לתפקיד היורש, הותירה את השאלה תחת מעטה כבד של ערפל.

 

לא עוד, חצי

שנה לאחר חגיגות יום הולדתו ה־80 מתייחס ורטהיים לראשונה לירושה שיותיר אחריו ומסמן את היורש - בנו דודי.

 

בשיחה למוסף אנשי השנה של "כלכליסט", שיפורסם מחר, חושף ורטהיים לראשונה כי דודי (53) ואחותו דרורית (56) יירשו את נכסיו, אלא שדודי הוא זה שמיועד "להחזיק את ההגה" בקוקה-קולה ובעתיד גם ביתר עסקי האב לרבות בנק מזרחי טפחות. "כבר לפני עשרות שנים החלטתי שלא להכניס את הילדים מיידית לעסקים אלא לתת להם להתפתח, כל אחד בכיוונים שמתאימים לו", אומר ורטהיים.

 

למה בחרת בדודי ולא בדרורית?

"אני חושב שאם הייתי מציע לה היא היתה מסרבת. דרורית ודודי הם אנשים שונים. דודי התקרב לצד הכלכלי של הפעילות שלי ודרורית הלכה יותר לצד האמנותי, אף שהיא נחשבת למנהלת עסק מוכשרת מאוד. אבל כשיש שניים צריך לשים אחד ליד ההגה. באופן טבעי, זה יהיה דודי".

 

דודי ורטהיים הוא דמות אנונימית בעולם העסקים הישראלי: תווי פניו אינם מוכרים, הוא אינו מסתובב בחוגים "הנכונים" ולא פוקד אירועים מתוקשרים. הוא לא נוהג ליזום פגישות, גם לא עם בעלים ומנהלים בחברות בהן מושקעת חברת האחזקות המשפחתית, ומי שרוצה לפגוש בו עובר סינון קפדני.

 

בחודשים האחרונים החל דודי לגלות מעורבות גדולה יותר בעסקי האב. ורטהיים הבן מונה לדירקטור יחד עם אחותו בחברה המרכזית למשקאות קלים, ואף מונה לממלא מקום של אביו כיו"ר דירקטוריון החברה. בנוסף, קיבל את השליטה בחברת האחזקות המשפחתית, שמחזיקה בחברות ציבוריות כמו אלוני חץ, קמור וכן בזכיינית ערוץ 2 - קשת.

 

אלא שהשדרה הניהולית בקוקה-קולה לא מיהרה ליישר קו. המסדרונות התמלאו ספקולציות לגבי העתיד, ובעיקר סביב השאלה על מקומו של נשיא החברה הוותיק, רוני קוברובסקי, במבנה המיועד. קוברובסקי מצדו החל לחזק את כוחו בחברה וגם את קשריו עם ההנהלה הבינלאומית.

 

לקראת חידוש הזיכיון העולמי לשיווק קוקה-קולה בארץ בעוד כשנתיים, שולל מוזי ורטהיים את האפשרות שקוברובסקי ישתלט על הזיכיון, "זה תסריט דמיוני. רוני לא ינסה להשתלט על החברה, וממילא קוקה-קולה העולמית לא תאפשר מהלך כזה לעולם, ולו מהטעם שייפתחו לה עשרות חזיתות בעולם של מאבקי שליטה".

 

התחקיר המלא יפורסם מחר - במוסף אנשי השנה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x