$
בארץ

חתן פרס ישראל לכלכלה, פרופ' אריאל רובינשטיין: "התנהגות ישראל בשטחים היא אסון היסטורי"

פרופ' רובינשטיין הוא אחד מכ-150 אנשי סגל באוניברסיטאות, סופרים ואנשי רוח שהצטרפו לקריאת אנשי התיאטרון לחרם על פעילות תרבותית בגדה

תומר ולמר, ynet 12:4731.08.10

"כל עוד ישראל מתבוססת בבוץ הכיבוש - לא ניתן לומר שהייתה לנו שנה טובה. התנהגות ישראל בשטחים היא אסון היסטורי של העם היהודי", כך אמר הבוקר (יום ג') ל-ynet חתן פרס ישראל לכלכלה, פרופסור אריאל רובינשטיין - אחד מחותמי עצומת המרצים הקוראת לחרם על פעילות תרבותית בגדה המערבית.

 

ראשי

המתנחלים דנו בתגובתם למכתב השחקנים שהודיעו שלא יופיעו באריאל. יו"ר מועצת הנאמנות של תיאטרון "הקאמרי", רון חולדאי, גינה את השחקנים: "מי שעובד בתיאטרון הממומן מכספי הציבור לא יכול שלא להופיע במקומות שנקבעו על-ידי ההנהלה"

 

אתמול הצטרפו יותר מ-150 אנשי סגל באוניברסיטאות, סופרים ואנשי רוח לעשרות אנשי תיאטרון שכבר הודיעו כי לא יופיעו בהיכל התרבות החדש באריאל. בין המצטרפים: הפרופסורים נסים קלדרון, ירון אזרחי, שלמה זנד ודני רבינוביץ', וכן הסופרים סמי מיכאל, דוד גרוסמן, עמוס עוז וא.ב יהושע.

  

"מטרת העצומה היא לקעקע את הנורמליזציה ביחס שבין ישראל והשטחים הכבושים. מדובר בקטסטרופה שפירושה אי חלוקת הארץ, דבר שעלול לאיים על קיומה של המדינה כישות יהודית", אמר רובינשטיין.

  

לדבריו, הוא אינו פוסל חרם אקדמי דומה לזה שהופעל כלפי דרום-אפריקה בתקופת האפרטהייד. "יש מצבים שבהם אין לפסול חרם אקדמי, אך השאלה היא מי מחרים ולמה. אני אמנם לא פוסל את המתנחלים באופן אישי, אך במקרה זה חרם אקדמי יבטא אקט נגד הכיבוש", אמר.

  

חותם אחר על העצומה הוא פרופסור עמירם גולדבלום, מרצה לכימיה מהאוניברסיטה העברית. "בעצם החתימה אנחנו מודיעים כי נסרב להיות מוזמנים להרצאות או סמינרים בשטחים. לא נופיע במכללת אריאל או בשלוחותיה, מפני שאנחנו סבורים כי כל הופעה או דיון אקדמאי שם - סותר את החוק והאמנות הבינלאומיות שישראל אמורה לקיים כמו יתר העמים. הקריאה שלנו היא הבסיס לתמיכה ציבורית בעזיבת השטחים".

  

בעצומה שפורסמה הבוקר מביעים המרצים והסופרים "תמיכה באנשי התיאטרון המסרבים להופיע באריאל, מביעים הערכה לאומץ הלב הציבורי שלהם ומודים להם על החזרת הויכוח על השטחים וההתנחלויות לכותרות. אנו מבקשים להזכיר לציבור כי בדומה לכל ההתנחלויות האחרות, גם אריאל נמצאת בשטח הכבוש ואינה חלק משטחה הריבוני של מדינת ישראל".

  

"אם בעתיד, במסגרת הסכם שלום שייחתם עם הרשות פלסטינית תהיה אריאל בגבולות המדינה, יהיה דינה כדין כל יישוב בישראל. אנו רואים בקריאות לסרב להופעות בהתנחלויות, בסיס לגיבוי ציבורי נרחב לעזיבת ההתנחלויות ויציאת ישראל מהשטחים, פעולות שהן בעינינו חיוניות לקיומה ולרווחתה של מדינת ישראל".

  

אמש נערכה מול תיאטרון הבימה בתל-אביב הפגנה של אנשי שמאל ואמנים, תחת הסיסמאות "זה לא תרבותי להופיע בשטחים" ו-"עם כיבוש לא משחקים". בין 150 המשתתפים נמנו בין היתר חותמי העצומה המחזאי יהושע סובול והבמאי עודד קוטלר, והפסל חתן פרס ישראל דני קרוון.

  

ההפגנה אורגנה על-ידי תנועת "שלום עכשיו", מרצ וחד"ש, ונכחו בה בין היתר חברי הכנסת חיים אורון, ניצן הורוביץ, דב חנין וכן חברת הכנסת לשעבר יעל דיין. המפגינים הבטיחו כי מעתה רק יגברו פעולות המחאה כנגד מתן הלגיטימציה לפעילות בשטחים וחיברו זאת לסיום הקפאת הבנייה המתקרב ולשיחות הישירות שיפתחו מחר בוושינגטון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x