$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": האוצר מקפיא את הרפורמה בדמי הניהול בקופות הגמל

עקב לחצים פנימיים באוצר החליט הממונה על שוק ההון עודד שריג להחזיר לדיון מחודש את הרפורמה בקופות הגמל

תומר אביטל ורחלי בינדמן 06:5831.08.10

הרפורמה בדמי הניהול בקופות הגמל נכנסת להקפאה, כך נודע ל"כלכליסט". הסיבה להקפאת הרפורמה היא ביקורות שהושמעו על ידי אנשי המקצוע באגפים השונים במשרד האוצר, האמון על הכנתה, והיעדר נתונים מספקים לגיבוש הרפורמה. מאחורי המהלך עומד הממונה על שוק ההון במשרד האוצר פרופ' עודד שריג, שהחליט לבחון מחדש את קווי הרפורמה ואת הצורך בה.

 

לפני כחודש נודע כי משרד האוצר מתכוון להכריז על חבילת פתרונות להפחתת דמי הניהול באפיקי החיסכון הפנסיוני. באגף שוק ההון באוצר ניסו לגבש כמה סעיפים בתקווה שהללו ייטיבו עם החוסכים. הסעיף המרכזי ברפורמה נועד להגביל את דמי הניהול לפי מתווים שונים, למשל על ידי מתן אפשרות לחברת ביטוח להעלות את דמי הניהול באופן חד־פעמי, או בעזרת קביעת פער מקסימלי בין דמי הניהול הנגבים מלקוחות פרטיים לעומת לקוחות מאוגדים.

 

 

רעיון נוסף שעלה במסגרת הרפורמה הוא לאפשר לחוסכים שיבקשו להעביר את הכספים שלהם מקופות גמל לקרן פנסיה לשמור על הטבות המס שצברו, כדי להקל את הניוד והתחרות. עוד שקלו באוצר להתערב בעמלות שלהן זוכים סוכני הביטוח, שנוגסים בדמי הניהול שגובה בית ההשקעות, באופן שיגביל מענקים לא כספיים שהללו מקבלים, דוגמת חופשות בחו"ל.

 

באוצר התכוונו לפרסם את הרפורמה לאחר ששריג ישוב מחופשתו. אולם שריג שב לפני כשבוע והרפורמה עדיין לא פורסמה. גורמים באוצר חששו שהרפורמה עלולה להוביל לתוצאה הפוכה ולהרע עם חלק מהחוסכים לפנסיה. "דמי הניהול הגבוהים מאפשרים לקלוט את כלל החוסכים, גם את אלו עם ההפרשות הזעומות", טוען אחד מפקידי האוצר, "רפורמה שתוביל לקיצוץ בדמי הניהול תמנע מהחברות לתת שירות לכולם, משום שיש להן הוצאות גדולות".

 

הלחץ ירד? הרפורמה גם

 

גורם אחר במשרד האוצר ציין כי לדעתו הרפורמה נולדה עקב לחץ ציבורי כבד לטפל בדמי הניהול. "הלחץ הוביל לקשירת רעיונות שונים למצגת אחת שתראה שהאוצר מתמודד עם הסוגיה", הוא מציין, "כעת, כשהלחץ ירד, אפשר להמשיך הלאה עם התוכניות המקוריות, כמו המסלקה הפנסיונית". בחוק ההסדרים, שיובא לאישור הכנסת בקרוב, תוסדר הקמתה של המסלקה הפנסיונית, כך שתתחיל לפעול ב־2012. המסלקה תשמש כגוף שינהל את המידע והכספים בתחום החיסכון הפנסיוני בישראל.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשרד אינו עוסק בספקולציות. אם וכאשר יהיה מה להודיע בנושא, נעשה זאת בצורה ברורה וגלויה".

 

שלא במפתיע, בבתי ההשקעות מרוצים מההקפאה. צבי סטפק, יו"ר מיטב, אמר בתגובה: "עלויות ניהול קופות הן גבוהות מאוד וכבר יש הגבלה של 2% על דמי הניהול. מתוך זה יש הוצאות דיוור, טלפונים ועוד הוצאות שנוגסות בדמי הניהול. אז ברור שקיימת התייחסות שונה ללקוחות גדולים יותר. כך זה בכל הענפים. ניהול כסף עולה כסף. הרגולציה היום כבר מטילה על חברות הביטוח עלויות אדירות וזה המחיר שלהן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x