שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": תקציב המדינה הבא יזרים מיליארד שקל לישיבות

ב־2012-2011 יכלול התקציב לחינוך התורני גם את הכספים שעד כה חרגו ממנו, כ-300 מיליון שקל

תומר אביטל 06:5925.08.10

המדינה תתקצב את הסיוע למוסדות התורניים בכמיליארד שקל בשנים 2012-2011 - כך נודע ל"כלכליסט". כיום התקציב עומד על כ־720 מיליון שקל. עם זאת, לאורך השנה מזרימה המדינה כספים נוספים, כך שלבסוף התקציב מגיע לסכום דומה. סכום נוסף זה אינו מעוגן בבסיס התקציב, וכפוף להחלטות פוליטיות.

 

"משרד האוצר מוציא מדי שנה ערב אישור התקציב חלק מהכספים שמיועדים למגזר החרדי על פי הדין, ודרך ההסכם עם המפלגות הדתיות הוא מחזיק בנו כבני ערובה", הלין אתמול יו"ר ועדת הכספים משה גפני ל"כלכליסט".

 

בימים האחרונים ניסה גפני לשכנע את פקידי האוצר להכניס את כלל תקציב התמיכה במוסדות תורניים, בגובה מיליארד שקל, לבסיס התקציב הדו־שנתי הבא. הוא ביקש שהסכום יהיה זהה לשנים עברו, בתוספת גידול טבעי. לדבריו, "כסף זה כלל לא אמור להיות מוגש לאישור הוועדה, וזה נותן כבר שנים רבות דלק לשונאים שלנו".

 

הסכום מתקצב בעיקר שלושה תחומים בעולם החרדי: ישיבות, פנימיות וסמינרים. שני שלישים ממנו מתוקצבים מראש, ושליש נוסף מאושר לאורך השנה.

 

חבר ועדת הכספים חיים אורון (מרצ), שלרוב מסתייג מתקצוב סקטוריאלי, הסכים כי המנגנון צריך להשתנות. "אם יש צורך אמיתי, אז כל ההעברות התקציביות הללו, שהן כיום פונקציה של הסכמים קואליציוניים, צריכות להיות בבסיס תקציב המדינה", טען אורון.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הסכומים ייקבעו על סמך הביצוע בפועל בשנים 2010-2009".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x