$
בארץ

ילדים יקרים: התשלום למעונות יעלה בכ־100 שקל לחודש

משרדי האוצר והתמ"ת סיכמו על העלאה של 7% בתעריף להורים בעקבות הגדלת ההוצאה הממשלתית על מעונות היום והמשפחתונים. במקביל, המטפלות ממשיכות לאיים בשביתה אם שכרן לא יגדל

מיקי פלד 21:5122.08.10

תשלומי ההורים למעונות היום והמשפחתונים צפויים לעלות בסכום של עד 100 שקל לחודש לילד, כך נודע ל"כלכליסט". ההחלטה התקבלה בשבוע שעבר על ידי ועדת התעריפים של האוצר והתמ"ת, אך עוד דרושה חתימה של שרי האוצר והתמ"ת על החלטת הוועדה.

 

הוועדה החליטה על העלאה של כ־7% בתעריף,

שהוא הבסיס לקביעת שכר הלימוד החודשי לילדים. כיום, שכר הלימוד הבסיסי במעונות לפעוטות עומד על 1,414 שקל בחודש ולתינוקות הוא 1,856 שקל בחודש. את התוספת המקסימלית של 100 שקל ישלמו הורים שאינם מקבלים סבסוד מהמדינה, כלומר שההכנסה לנפש במשפחה (הורים וילדים) עומדת על יותר מ־5,500 שקל לחודש. הורים המשתכרים פחות מכך מקבלים סבסוד שיכול להגיע עד ליותר מ־1,000 שקל לחודש, ועל כן התוספת החודשית אצלם תהייה נמוכה יותר. שכר הלימוד המדויק וגובה הסבסוד יפורסמו בשבוע הקרוב לקראת פתיחת שנת הלימודים.

 

הסיבה להעלאת התעריף היא חלק מהגדלת ההוצאה הממשלתית על מעונות היום והמשפחתונים. לאחרונה הוחלט על גידול בתקציב אגף מעונות היום כדי להעמיק את רמת הסבסוד ובניית מעונות חדשים ושיפוץ קיימים. תקציב אגף מעונות ב־2011 יעמוד על כמיליארד שקל, עלייה של כ־300 מיליון שקל לעומת השנה הנוכחית.

 

כ־300 מיליון שקל מיועדים לסבסוד של תשלומי ההורים ו־148 מיליון שקל לשיפוצים ולהרחבת המעונות. מספר הילדים בשנתיים הקרובות במערכת הוא כ־93 אלף במעונות ובמשפחתונים ועוד כ־60 אלף בצהרונים. בשנה שעברה היו כ־84 אלף ילדים במעונות ובמשפחתונים וכ־15 אלף ילדים בצהרונים.

 

בינתיים, שבוע וחצי לפני פתיחת שנת הלימודים, מטפלות מעונות היום והמשפחתונים ממשיכות באיומן כי ללא שיפור בשכרן הן לא יפתחו את שנת הלימודים. המטפלות מנהלות שיחות עם מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי, שביקש מהן אתמול שלא לשבות, כדי להבטיח את פתיחת השנה כרגיל.

 

המטפלות ב־700 המשפחתונים של נעמת, ויצ"ו, אמונה ושנות חירות הודיעו כי ללא שיפור משמעותי בשכרן, הגדלת התקציב מהמדינה בשל התייקרויות תפעוליות וטיפול בביעות כמו בטיחות הן לא יפתחו את השנה. מטפלות המשפחתונים, שהתאגדו בארגון כוח לעובדים, דורשות להעלות את שכרן ולהסדיר את העבודה מול הרשויות המקומיות כמו גם רגולציה חזקה יותר על פתיחה של משפחתונים חדשים כדי למנוע היצף של היצע.

 

קדמי אמר בפגישה עם המטפלות כי הוא יבדוק את הדברים ופנה למשרד האוצר במטרה למצוא דרכים להעלות את שכרן. בארגוני המעונות אמרו כי "המגעים עם האוצר אינם חדשים. יש לנו כבר ניסיון עם הממשלה ולכן אנו מעדיפות להמתין לתוצאות הן בנושא שכר המטפלות והן ביתר הנושאים".

 

מנעמת נמסר כי "שכר הלימוד צריך להיות במגמת ירידה ולא עלייה, כיוון שעל כתפי ההורים מוטל נטל כבד והממשלה צריכה להשתתף בעלות שכר הלימוד בצורה משמעותית הרבה יותר, ובכך להקל על הורים צעירים ובעיקר על אמהות שרוצות להשתלב בשוק העבודה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x