$
בארץ

אדם טבע ודין עתרו לבג"ץ נגד כריית פצלי השמן בשפלת יהודה

העמותה מבקשת לבטל את הרישיון שניתן לחברת IEI לכריית פצלי שמן שמטרתו להפיק נפט מסלעים באדמה. הטענה: הפרויקט נעשה ללא תסקיר השפעה על הסביבה, והוא בעל השפעות הרסניות לסביבה ולבריאות הציבור

רויטל חובל 12:4015.08.10

עמותת אדם טבע ודין עתרה הבוקר (א') לבג"ץ נגד משרד התשתיות ומשרדי ממשלה נוספים במטרה לבטל את הרישיון שניתן לחברת IEI לכריית פצלי שמן בחבל עדולם, שבשפלת יהודה.

 

הרישיון לחברה ניתן לפני כשנתיים במטרה להמיר את פצלי השמן באזור (שכבת סלע עשיר בחומר אורגני) לתוצרי נפט

וגז. הרישיון מאפשר לחברה לחמם את הקרקע בחבל עדולם לטמפרטורות הנעות בין 300 ל-350 מעלות צלזיוס, לשאוב את הגזים שיפלטו בתהליך ולטפל בתוצרים עד לכדי הפיכתם לנפט.

 

לטענת הארגון, הפרויקט שנעשה ללא תוכנית וללא תסקיר השפעה על הסביבה כולל קידוח הקרקע לעומק 300 מ', חימום תת-הקרקע לטמפ' של 300 מעלות ופליטת גזים רעילים לסביבה.

 

על פי ד"ר אריה ונגר, מדען האוויר של העמותה, פצלי השמן שיופקו במסגרת הפרויקט יכללו כ-6% גופרית – ריכוז של פי 3 מריכוז הגופרית בדלק המכונה עתיר גופרית, הנחשב מזוהם במיוחד. בנוסף, כמות האנרגיה שתידרש בתהליך ההפקה, על מנת להגיע לתוצר המבוקש על ידי החברה (היקף של כ-300,000 חביות ביום) מוערכת בכ-80% מכמות האנרגיה הנצרכת כיום על ידי מדינת ישראל כולה.

 

לדברי ד"ר ונגר, מדובר, בהיקפים אשר ידרשו הקמת 2-3 תחנות כוח גדולות חדשות. "בזמן שכל העולם פועל ליצירת אלטרנטיבות בנות קיימא למשק האנרגיה המזהם ולמזעור נזקי סביבה, מדינת ישראל מקדמת פרויקט שכל מהותו הוא יצירת מקור אנרגיה מזהם".

 

מנכ"ל העמותה עו"ד עמית ברכה תקף את משרד התשתיות ואמר כי הוא "מוביל לאסון סביבתי כאשר הוא מאשר להפוך את אחד האזורים הייחודיים והיפים בארץ למתחם תעשייתי לייצור דלקים, זאת מבלי לקחת בחשבון את ההשפעות הרסניות לבריאות הציבור, לסביבה ולכלכלה המקומית".

 

מחברת IEI נמסר" "ראשית, לא קיבלנו עדיין את העתירה, איננו מודעים לתוכנה ועל כן לא יכולים להתייחס אליה במלואה. יחד עם זאת, בהודעה לעיתונות שהועברה להתייחסותנו טענות רבות הנשענות על מידע לא נכון עובדתית. IEI מבקשת לבצע בדיקת התכנות בהיקף מצומצם שתוכיח כי הטכנולוגיה שבידה מסוגלת להביא את ישראל לעצמאות אנרגטית, זאת על ידי מימוש נקי, אחראי ומושכל של פוטנציאל האנרגיה הטמון בפצלי השמן בשפלת יהודה. יישום הטכנולוגיה שבידינו, המבוססת על שילוב של טכנולוגיות מוכחות וידועות, יאפשר את מימוש החזון הזה, תוך שמירה על איכות הסביבה, איכות החיים באזור והגנה על מקורות המים וטיב האוויר.

 

החברה פועלת ומחוייבת לפעול על פי הנחיות כל הרשויות המוסמכות, בכלל זה רשויות התכנון והמשרד להגנת הסביבה. החברה אף ביצעה לשם כך תסקיר איכות סביבה מפורט, אשר הוגש לכל הרשויות והגורמים הרלוונטיים. ברצוננו להבהיר: חברת IEI פועלת בשקיפות מלאה, על פי כל דרישות החוק והגורמים המוסמכים במשרדי הממשלה השונים, קיבלה את אישור מוסדות התכנון הבנייה כנדרש לפעילותה, ומקיימת דיאלוג שוטף עם היישובים והרשויות באזור הרישיון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x