שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - שר הדתות: נחוצים 100 רבני התיישבויות חדשים

יעקב מרגי פועל להסרת ההקפאה על מינוי רבנים. מנכ"ל העמותה לחופש דת ושוויון: "מדובר במשרד למינויים פוליטיים"

תומר אביטל 07:0312.08.10

משרד הדתות זכה בתוספת של כ־101 מיליון שקל לתקציבו לשנים 2011–2012, על רקע קיצוצים במשרדי ממשלה אחרים. השר לשירותי דת, יעקב מרגי (ש"ס), מתכנן להתקין כ־100 תקנים חדשים לרבנים בהתיישבויות, ש־30 מהם, מקווים במשרדו, יאוישו כבר השנה, כך נודע ל"כלכליסט".

 

רבני התיישבויות פועלים בהתיישבות - מושבים, קיבוצים, מועצות אזוריות - והם משמשים, בדומה לרבני שכונות בערים, כנציגיה של המועצה הדתית. הרבנים אחראים לספק לתושבים שירותי דת במגוון תחומים כמו נישואים, כשרות ואבלות. מדובר בתפקיד נחשק שעליו מתחרים רבים שמוסמכים כרבנים; כמעט לא קיים עליהם פיקוח, משכורתם היא מעל הממוצע והחובות שחלים עליהם אינם ברורים.

 

ב־2002 כיהנו כ־315 רבני התיישבויות, ומלבדם מכהנים כיום 207 רבני שכונות בערים. לאחר שמשרד הדתות פורק ב־2003 כמעט לא מונו רבנים חדשים, בין השאר בעקבות דו"חות של מבקר המדינה בנושא והתערבות של בג"ץ בעקבות עתירה שהגישה התנועה הרפורמית, שטענה כי לא קיימים קריטריונים למינוי הרבנים. לפני כשנתיים, בממשלת אהוד אולמרט, נוסד המשרד מחדש.

 

מרגי פעל בחודשים האחרונים במרץ כדי להעצים את התקציב להשקעה במוסדות דת ולחדש את מינוי הרבנים. לדברי משרדו, כ־60 מיליון שקל מהתוספת של 101 מיליון שקל מיועדים לבניית בתי כנסת ומקוואות, ולשיפוץ מקוואות קיימים. 41.5 מיליון שקל נוספים מיועדים לפיתוח בתי קברות ולמיזמים שונים.

 

במקביל, מרגי פועל להסרת ההקפאה למינוי רבני התיישבויות מול משרד המשפטים. בנאום שנשא בכנסת לפני כחודש אמר מרגי כי "אנחנו בשלבים הסופיים של הסרת ההקפאה. יש חוסר של 100 תקנים, ונעמוד במנה ראשונה של 30 תקנים. זה יהיה בחודשים הקרובים".

 

משרד הדתות מסר בתגובה כי "הטיפול בנושא זה מצריך מעורבות של משרדי ממשלה נוספים וגיבוש נוהל מוסכם למינוי רבני יישובים. להערכתנו, ייקח עוד זמן רב עד שנוכל למנות רבנים חדשים ליישובים". המשרד סירב לפרט את גובה תקציבו ואת מספר רבני ההתיישבויות הנוכחיים ותנאי העסקתם.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "שוב הוכח שהמשרד לשירותי דת אינו אלא המשרד למינויים פוליטיים. ש"ס אינה מסתפקת עוד בהשתלטות על מאות משרות דיינים, רבנים וראשי מועצות דתיות. עכשיו היא שבה בהתלהבות למינוי רבני יישובים, פטנט מוכר למינוי מקורבים".

 

רגב ציין ש"בתקופה של קיצוצים והידוק החגורה קשה להאמין שמינוי 100 רבני יישובים היא העדיפות הלאומית החדשה, וראוי ששר האוצר וראש הממשלה יצננו את התלהבותו של שר הדתות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x