שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

לקראת השלמת העסקה: כחלון אישר מכירת אקספון 018 לחזי בצלאל

ספקית התקשורת תימכר תמורת 7.85 מיליון דולר, במסגרת מדיניות החברה האם אקספון אינק להתמקדות בשוק האמריקאי

גילעד נס 14:3211.08.10

שר התקשורת, משה כחלון, אישר היום (ד') את מכירת חברת התקשורת אקספון 018 לחברת מרתון טלקום הנמצאת בשליטתו של חזי בצלאל.

 

השלמת העסקה, הצפויה בימים הקרובים, תעביר למרתון טלקום את אחזקות בעלי המניות הקיימים של אקספון 018 – אקספון אינק האמריקאית (69%), אילן שושני (26%) וגיורא שפיגל (5%). תמורת האחזקות תשלם מרתון 7.85 מיליון דולר, כאשר בעת ההודעה על הרכישה במאי האחרון עמד השווי השקלי של העסקה על כ-29.5 מיליון שקל. החברה הישראלית חייבת לחברה האם האמריקאית כ-1.1 מיליון דולר, שישולם לה לאחר קבלת הכסף ממרתון בהשלמת העסקה.

 

בשנת 2009 הסתכמו הכנסותיה של אקספון 018 ב-8.3 מיליון דולר, ירידה של 10% לעומת 2008. עם זאת, עיקר הירידה משוייך להתחזקות השקל מול הדולר, ובחישוב בעלות שקלית עומדת הירידה בהיקף ההכנסות של החברה ב-2009 על 1.7% בלבד. הרווח הגולמי של הפעילות בישראל עמד על כ-3.4 מיליון דולר, והרווח התפעולי על כ-400 אלף דולר.

 

לאקספון 018 פעילות קיימת בישראל בתחום השיחות הבינלאומיות ואספקת האינטרנט (ISP) ורישיון מוגבל לספק שירותי שיחות בסלולר על גבי האינטרנט הסלולרי והאלחוטי. כניסתה של החברה לישראל לפני כמה שנים בתחום השיחות הבינלאומיות גרמה להורדה מהותית במחירי השיחות הללו, אך עם השנים החליטה בעלת המניות המרכזית, אקספון אינק האמריקאית, כי עיקר פעילותה של האחרונה צריך להתרכז בארצות הברית.

 

כחלק מהמהלך נמכרו לאחרונה פעילויות אקספון בבריטניה ליו"ר החברה, אברהם קינן, וכאמור בקרוב צפויה מכירת הפעילות הישראלית לחזי בצלאל. במהלך השנה האחרונה התקיימו מגעים בין אקספון למספר גורמים בשוק הישראלי למכירת הפעילות המקומית, ועסקה שאף נחתמה עם דוד סלע התפוצצה בהמשך וסלע נדרש לשלם כ-2 מיליון דולר כפיצוי לאקספון על אי השלמת העסקה.

 

חזי בצלאל התמודד בשנה שעברה על רכישת ספקית הסלולר מירס, אך הזוכה בחברה היה פטריק דרהי, בעל השליטה בחברת HOT ובחברות תקשורת באירופה. לאחר השלמת הרכישה צפויה אקספון 018 לפעול להגשת בקשה לקבלת רישיון מפעיל וירטואלי בסלולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x