שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

לקראת סיום הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל: 130 אלף נכסים יצאו בחינם מבעלותו

הסיכום בנושא הושג בימים האחרונים לאחר דיונים עם האוצר וההסתדרות, ומאפשר לצדדים להכנס למו"מ על הסכם הפרישה והפיטורים מרצון של כ-210 עובדים

מיקי פלד 11:2211.08.10

פריצת דרך לקראת סיום הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. עד פברואר 2011 צפויים 130 אלף בעלי נכסים לקבל הודעה כי יוכלו להעביר את הבעלות על נכסיהם מהמינהל על שמם.

 

סיכום בנושא הושג בימים האחרונים בין ההסתדרות, ועד העובדים, הנהלת המינהל ואגף התקציבים במשרד האוצר. שלב

זה של הרפורמה במינהל התעכב חודשים רבים, ועם הסיכום הנוכחי יוכלו הצדדים להיכנס למשא ומתן על הסכם הפרישה מרצון והפיטורים של כ-210 עובדי מינהל, שצפוי להיחתם עד חג הסוכות. לאחר מכן יתפנו לכתיבת ההסכם הקיבוצי החדש לעובדי רשות המקרקעין שתחליף את המינהל, ובכך יסתיימו חלקים עיקריים ברפורמה.

 

ההודעות יישלחו בשלוש פעימות, כאשר בחודש הקרוב יישלחו כ-65 אלף, בדצמבר עוד 40 אלף ובפברואר כ-30 אלף. עבור מהלך זה יקבלו עובדי המינהל מענק חד-פעמי של 7,500 שקל לעובד. המכתבים מיועדים לבעלי נכסים שעומדים בקריטריונים של המינהל להעברה ללא תשלום של הנכס לבעלותם, לרוב בשל תשלומי עבר למינהל. אותם בעלי נכסים ייגשו עם המכתב למשרדי הטאבו או חברות הדיור הציבורי (עמידר, עמגור וכדומה). כ-900 אלף בעלי נכסים אחרים יצטרכו לשלם אגרה לרשות המקרקעין שתקום לפני העברת הבעלות.

 

על פי ההבנות בין הצדדים, יפרשו כ-110 עובדים מהמינהל, 30 יפוטרו ו-70 ינויידו ליחידות ממשלתיות אחרות. במינהל כיום יש כ-750 עובדים. ההבנות הללו הושגו בפברואר האחרון על פי מתווה הפרישה של עובדי רשות השידור. תנאי הפרישה של רשות השידור כוללים תוספת של עד 10% לפנסיה, תוספת 2 דרגות פרישה, מענק של 105 אלף שקל, מענק של 45 אלף שקל לעובדים ברמות שכר הקרובות לשכר מינימום, שכר של 11 חודשי הסתגלות, 6 חודשי הסתגלות נוספים לעובד בפנסיה תקציבית שלא הגיע לשיעור פנסיה חודשית של 70% (לרוב מדובר בוותק של 35 שנה) מהשכר הנוכחי, פדיון ימי מחלה ומענק מיוחד למי שפורש לפני גיל 60 שיכול להגיע עד ל-12 משכורות נוספות.

 

במטה המאבק בהפרטת קרקעות ישראל קיבלו את הידיעות על היציאה לדרך של הפרטת הקרקע בהרמת גבה, ואומרים כי מדובר בקביעת עובדות בסוגייה שעדיין נמצאת בדיון בבג"ץ.

 

עו"ד נדב ארגוב, שהגיש עתירה לבג"ץ נגד הרפורמה, אמר כי "עצוב ומדאיג לראות את אופן התנהלות המדינה, אשר במקום לאכוף את החוק, מנסה לעקוף את בג"צ".

 

במטה המאבק הוסיפו כי "עד כה טען שר השיכון שהמטרה היא לפטור את המנהל מעיסוק בחוכרים. אך במקום להעביר בעלות ל-500 אלף חוכרים עירוניים, החליט שר השיכון לחלק מתנות לכ-65 אלף בעלי הוילות. מוזר ובעייתי, במיוחד מאחר והמתנה ניתנת ממאגר הקרקעות של ישראל, שהוא הרכוש היקר ביותר שיש לציבור הישראלי. היום נחשפת הכוונה האמיתית של הממשלה בהפרטת הקרקעות, חלוקת מתנות לשכבה קטנה בחברה הישראלית."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x