$
בארץ

הערעור לא עזר: "אורי ברודצקי" יוסגר לגרמניה

האיש החשוד שפעל בשירות המוסד וזייף דרכון לקראת מבצע חיסולו של מחמוד אל-מבחוח יוסגר תוך עשרה ימים לגרמניה. כך נקבע בבית המשפט בוורשה בעקבות ערעור שהגיש

סוכנויות הידיעות 16:1305.08.10

"אורי ברודצקי", החשוד שזייף דרכונים לצורך חיסולו של פעיל חמאס, מחמוד אל-מבחוח, יוסגר מפולין לגרמניה תוך עשרה ימים - כך קבע בצהריים (ה') בית משפט בוורשה בעקבות ערעור שהגיש לפני כשבועיים.

 

לפני חודש אישרה ערכאה נמוכה יותר להסגירו לגרמניה, בתנאי שיועמד לדין על עבירות
זיוף בלבד ולא בגין ריגול.

 

השבועון הגרמני "דר שפיגל", שחשף את הפרשה, פירט את מעשיו של האיש - וסיפור הכיסוי שנתפר עבורו. על פי הדיווח, המבצע להשגת הדרכון הגרמני החל בסוף מרס 2009: באותו היום נפגש אלכסנדר ורין, המחזיק בדרכון גרמני, עם עורך דין העוסק בהליכי התאזרחות בעיר קלן.

 

על פי דיווחים בגרמניה, "אלכסנדר ורין" היה אחד משמות הכיסוי ששימשו את סוכן המוסד, המכונה "אורי ברודצקי". אל ורין התלווה אדם בשם מיכאל בודנהיימר, ישראלי ממוצא גרמני, שהצטרף לפגישה על רקע רצונו להוציא דרכון גרמני.

 

השניים הסבירו לעורך הדין כי אביו של בודנהיימר, הנס, היגר לישראל במהלך מלחמת העולם השנייה בניסיון להימלט מנחת ידם של הנאצים. הם הציגו בפניו כהוכחה דרכון ותעודת נישואים השייכת להוריו של בודנהיימר - עדויות שעל פי החוק בגרמניה אמורות לסייע להם להשיג דרכון בהליך התאזרחות פשוט יחסית.

 

העיתון סיפר עוד כי באותה העת התגוררו השניים במלון בקלן, ומאוחר יותר שכר בודנהיימר דירה במורד אותו הרחוב. "זו הייתה הדירה הזולה והמושלמת עבור מי שלא רצה שיבחינו בו", נכתב ב"דר שפיגל".

 

כמה חודשים מאוחר יותר, ב-16 ביוני, הגיש עורך הדין את המסמכים הדרושים למשרד הרישום בקלן, ויומיים מאוחר יותר הונפק דרכון הנושא את שמו של בודנהיימר. זה שימש את אחד מחברי חוליית החיסול של מחמוד אל מבחוח. אחד מעורכי דינו של ברודצקי טען בבית המשפט כי מרשו אינו סוכן מוסד, אלא איש עסקים שהגיע לפולין למטרות עבודה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x