$
בארץ

"ההשקעה של חברות רב לאומיות בישראל הולכת ונשחקת"

כך טוען פורום CFO במכתב שנשלח לראש הממשלה בשל כוונת האוצר לבטל את ההטבות הניתנות למשקיעים זרים

הדר קנה 15:2401.08.10
"החברות הרב-לאומיות הפועלות בישראל מתקשות יותר ויותר להתחרות מול התנאים המוצעים לאותן חברות במדינות אחרות", כך טוען פורום CFO במכתב שנשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ ושר התמ"ת בנימין בן אליעזר.

 

המכתב נשלח מטעם תא חברות זרות של פורום

CFO, אשר מייצג את החברות הרב-לאומיות הפעילות בישראל, בהן: HP, IBM, SAP, אינטל, אפלייד מטריאלס, ווישי, טקסס אינסטרומנטס, מוטורולה, מיקרוסופט, פייזר פרמצבטיקה, פלקסטרונקיס וסנדיסק ישראל.

 

המהלך נעשה בעקבות כוונת משרד האוצר לבטל את ההטבות הקיימות כיום בחוק לעידוד השקעות הון למשקיעים זרים כחלק מרפורמה שמתוכננת במסגרת תקציב ל-2012-2011. המס האפקטיבי שמשולם כיום על ידי החברות הרב לאומיות הפעילות בישראל עומד על כ-6%.

 

עפ"י השינויים המוצעים בחוק, יבוטלו כלל הפטורים והטבות המס לחברות רב לאומיות וייקבע מס חברות אחיד ומופחת למפעלי תעשייה מייצאים (מעל 25% ייצוא) של 15% במרכז ו-10% בפריפריה.

 

במכתב נטען כי: "ישראל אינה אטרקטיבית מספיק למשיכת השקעות - שיעורי המס צריכים לעמוד על 15% באיזור המרכז ו-0% בפריפריה". עוד נטען כי: "יכולתן של החברות להביא לישראל השקעות ותקציבים למחקר ופיתוח, לגייס כוח אדם, ולבנות או להרחיב מפעלים הולכת ונשחקת אל מול התחרות העולמית. שחיקה זאת באה לידי ביטוי באופן ישיר בפגיעה באובדן משרות בחברות בישראל ובאובדן הכנסות ממסים למדינה".

 

כמו כן, במשרד האוצר מתכננים לקבוע בפריפריה מס דיבידנד מופחת של 15% ללא הבחנה בין משקיע מקומי לזר. "המשמעות של צעד זה הינה הכפלת המס האפקטיבי שחלקן הארי של החברות משלמות כיום. ובמקרים מסוימים להפיכת ההשקעה בישראל לפחות כדאית באופן משמעותי. הטבות המס בחוק החדש לעידוד השקעות הון אינן משפרות די את התחרותיות של מדינת ישראל ולעיתים אף מחמירות את מצבה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x