$
בארץ

המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, יסיים את תפקידו בסוף השנה

חזקיהו סיכם עם נגיד בנק ישראל על סיום תפקידו לאחר 4 שנים בתפקיד. ל"כלכליסט" נודע כי כבר לפני כמה חודשים פנה חזקיהו לפישר בבקשה לסיים את תפקידו. הנגיד צפוי להודיע בקרוב על הקמת ועדת איתור לבחירת המפקח הבא. המועמד הפנימי הבולט לתפקיד הוא סגנו של חזקיהו, דודו זקן

תומר זלצר 19:2628.07.10

המפקח על הבנקים רוני חזקיהו יפרוש מתפקידו בסוף השנה - כך הודיע הערב (ד') בנק ישראל. מהבנק נמסר כי הנגיד סטנלי פישר סיכם עם חזקיהו על מועד הפרישה, לאחר ארבע שנים בתפקיד. ל"כלכליסט" נודע כי כבר לפני כמה חודשים פנה חזקיהו לפישר בבקשה לסיים את תפקידו.

 

עוד נמסר

מהבנק כי הנגיד צפוי להודיע בקרוב על הקמת ועדת איתור לבחירת המפקח הבא. ועדת האיתור תבחן הן מועמדים חיצוניים והן מתוך הבנק עצמו. המועמד הפנימי הבולט לתפקיד הוא סגנו של חזקיהו, דודו זקן.

 

חזקיהו (59) מכהן כמפקח על הבנקים מתחילת 2007, לאחר שצבר ניסיון של 30 שנה במערכת הבנקאית. בתפקידו האחרון, כיהן חזקיהו כראש החטיבה העסקית בבנק דיסקונט. קודם לכן, עבד חזקיהו בבנק הפועלים במשך 26 שנה בתפקידי ניהול שונים.

 

מיד עם כניסתו לתפקיד המפקח על הבנקים, החליט חזקיהו לאמץ את התקינה הבינלאומית לניהול סיכונים באזל 2 כלשונה – תוך השמת דגש על נושא איכות ההון הרגולטורי הנדרש מהבנקים ועל נושא הממשל התאגידי ותהליכי העבודה בבנקים. ב-1 בינואר 2010, לאחר עבודה משותפת של בנק ישראל והבנקים המסחריים, נכנסו לתוקף כללי באזל 2 במערכת הבנקאית הישראלית.

 

במהלך תקופת כהונתו של חזקיהו כמפקח על הבנקים, התמודדו בנק ישראל והמערכת הבנקאית בישראל עם השלכות המשבר הפיננסי הגלובלי – ובשורה התחתונה יצאו ממנו מחוזקים, תוך שיפור המוניטין של המערכת הבנקאית הישראלית בעולם כשמרנית ויציבה. חזקיהו הציב לבנקים יעד הלימות הון של 12% בסוף 2009, וכל הבנקים הציגו יחס גבוה יותר עוד קודם לכן. באחרונה הציג חזקיהו יעד הלימות הון ליבה של 7.5% שעל הבנקים להציג עד סוף 2010.

 

אחד האירועים הבולטים במהלך כהונתו של חזקיהו היה המאבק המתוקשר סביב הדחתו של יו"ר בנק הפועלים דאז, דני דנקנר. במרץ 2009 הקפיא חזקיהו את מינויו של ציון קינן למנכ"ל בנק הפועלים, תוך טענות על ממשל תאגידי לקוי. בהמשך דרשו פישר וחזקיהו מבעלת השליטה בבנק הפועלים שרי אריסון להדיח את דנקנר מתפקידו.

 

בתום מאבק בן חודשיים, שבמסגרתו כינתה אריסון את פעולתם של השניים "מקארתיזם", התפטר דנקנר מתפקידו. ליו"ר בנק הפועלים מונה סרוסי, ובהמשך מונה קינן למנכ"ל בעקבות המלצתה של ועדת האיתור שהוקמה על פי דרישת בנק ישראל.

 

בשנה האחרונה פעל חזקיהו בעיקר בנושאי צינון הבועה בשוק הנדל"ן דרך שתי הוראות: הראשונה הגדירה את האשראי לקבוצות רכישה כמוגבל תחת ענף הנדל"ן ולא כאשראי רגיל למשכנתאות; והשנייה חייבה את הבנקים לבצע הפרשה נוספת של 0.75% ממשכנתאות שניתנות ביחס מימון (היחס בין ההלוואה לשווי הדירה הנרכשת) הגבוה מ-60%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x