$
בארץ

עובדת במזנון הכנסת: "הח"כים חוגגים, ואני מקבלת 2,400 שקל בחודש ומפוטרת בכל פגרה"

העובדות במזנון הכנסת מתלוננות על התנאים והחופשות המאולצות, וגורם במשכן אומר: "הכנסת חייבת לעשות בדק בית ולפתור את בעיות ניצול העובדים בתוכה"

תומר אביטל 12:3525.07.10
"אני מקבלת 2,400 שקל לחודש ומפוטרת כל פגרה, בזמן שהח"כים חוגגים ודואגים לעצמם לתנאים מצוינים". כך מלינה מירי, אחת מ-40 העובדים במזנון הכנסת, שרבים מהם קיבלו הבוקר מכתב פיטורין. מדובר בפרוצדורה שגרתית: מדי פגרה עובדי המזנון – המועסקים על ידי קבלן חיצוני שהכנסת התקשרה עמו – מפוטרים ונאלצים לאתר מקורות הכנסה חלופיים.

 

מירי, עובדת ותיקה נוספת, מדגישה כי הכנסת אשמה בתנאים הרעועים של עובדי המזנון. "למה לא מוציאים חוק שנהיה עובדי כנסת?", היא אומרת. בינתיים היא מחזרת אחרי הח"כים כדי להתקבל לעבודה קבועה. "כבר שנים שאני משאירה קורות חיים אצל חברי הכנסת. אבל הם מתחמקים ואומרים לי 'צריך תואר, לכי תלמדי'".

 

מכתב המלצה שניתן לאחת המפוטרות מכתב המלצה שניתן לאחת המפוטרות

 

עובדת ותיקה נוספת נכשלת מדי שנה בניסיונות למצוא עבודה במהלך הפגרה. השנה ניסתה העובדת יוזמה פרטית והחתימה שרים וח"כים על מכתב המלצה לעצמה. "אני מקווה שזה יעזור", היא אומרת, "כבר שנים שאני מחפשת במפעלים, בסופרים ובבתי קפה, אבל אין כלום, ואני נאלצת להישאר בכנסת".

  

גורם בכנסת טוען כי הכנסת חייבת לפעול בנושא. לדבריו "כאן יושבים הח"כים שלכאורה דואגים לאזרחים. הכנסת חייבת לעשות בדק בית ולפתור את בעיות ניצול העובדים בתוכה, כי זה המקום שאמור להוות את הדוגמא האישית להתנהלות ערכית".

 

מהכנסת נמסר בתגובה: "המפעיל במזנון הוא קבלן פרטי שזכה במכרז. במסגרתו צוין שיש ימי פגרה והקבלן עשה את חישוביו הוא אם לגשת למכרז. ברור שבימי הפגרה עומס העבודה במזנוני הכנסת יורד אך שיקולי העסקת העובדים הם של הקבלן בלבד".

 

מחברת איכות מזון נמסר: "החברה זכתה במכרז ועובדת על פי הסכם וצרכי הכנסת. הכנסת מתנהלת כבר 60 שנה אותו דבר. העובדים יודעים את זה, ויש כאלו שמתאים להם החופש. בנוסף, שיבצנו עובדים במהלך הפגרה במקומות אחרים של החברה. צריך לזכור שאנו גוף כלכלי, וזו אותה צרה איתה מתמודדות אוניברסיטאות, בהן יש חופשת סמסטר".

 

הכנסת יוצאת לשתי פגרות במהלך השנה שמסתכמות בארבעה חודשים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x