$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": חברים בוועדת ששינסקי ביקשו דחייה בהגשת המסקנות

עד היום לא הופיע אף מומחה חיצוני בפני הוועדה, הבוחנת את העלאת תמלוגי הגז הטבעי. גורמים המעורבים בעבודת הוועדה מעריכים שנוכח הקשיים בגיוס מומחים, ייתכן שבימים הקרובים תפורסם הודעת דחייה מאמצע אוגוסט לאוקטובר או נובמבר

ליאור גוטמן 06:5721.07.10

סדקים ראשונים בעבודת ועדת ששינסקי: ל"כלכליסט" נודע שחלק מחברי הוועדה פנו לאחרונה לשר האוצר בבקשה לדחות את תקופת הגשת המסקנות בעניין העלאת תמלוגי הגז. המועד החדש שעשוי להתקבל הוא אוקטובר או נובמבר הקרוב, במקום הגשת המסקנות באמצע אוגוסט. זאת מכיוון שדבר הקמת הוועדה

נודע לציבור באפריל האחרון, אולם בפועל לקח כחודש וחצי לכנס את חברי הוועדה לישיבה ראשונה, בעיקר בשל התנגדות משרד התשתיות למהלך.

 

גורמים בוועדה מסבירים שזמן העבודה שהוקצב לוועדה בפועל קצר מדי, ולכן נדרשת הארכה כדי לעבד את המידע שהצטבר שם, כמו גם לגייס מומחים בעלי שם מתחומי הפיננסים או המשפט, שיבדקו את ההשלכות האפשרויות על קופת המדינה אם וכאשר יוחלט להעלות את שיעור התמלוגים המונהג כיום.

 

עד כה ערכה הוועדה חמישה־שישה דיונים, וקיבלה סקירות מפקידים ממשרד האוצר וממשרד התשתיות. עם זאת, עד היום לא ראתה הוועדה אף לא מומחה חיצוני אחד.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", חלק מאנשי הוועדה מעוניינים להעלות את שיעור התמלוגים מ־12.5% כיום ל־24% ולבחון הטלת מס חברות דיפרנציאלי, כך שגופים הפועלים בתחום חיפושי הנפט או הגז הטבעי ישלמו יותר מס. היום היתה אמורה להתכנס הוועדה, אולם הישיבה נדחתה כנראה לשבוע הבא.

 

לפני כשלושה שבועות פרסמה הוועדה קול קורא לקבלת חוות דעת מהציבור בעניין העלאת תמלוגי הגז. מדובר בצעד חריג שבו המדינה מבקשת לשמוע מה יש לקהל הבוחרים לומר על מדיניות המיסוי הרשמית שלה. הזמן שהוקצב במקור להגשת בקשות להופיע בפני הוועדה היה 11 יום בלבד, ולאחר ביקורת ציבורית הוענקה הארכה של שבעה ימים.

 

גורמים שמעורבים בעבודת הוועדה מעריכים שנוכח הקשיים בגיוס מומחים להופיע מול הוועדה, לא מן הנמנע שבימים הקרובים תפורסם הודעת דחייה. עיקר הוויכוח בין חברי הוועדה הוא אם אפשר להחיל שינוי מס רטרואקטיבי, מהלך שיכניס את קידוחי "תמר" תחת מתווה תמלוגים חדש, ואם מאגרי "לווייתן", ששוויים מוערך בין 150 ל־300 מיליארד דולר, נחשבים לתגלית מוכחת או לפוטנציאל שלא מומש.

 

בוועדה חברים מנהל אגף התקציבים באוצר אודי ניסן, מנהל רשות המסים יהודה נסרדישי, ראש המועצה הכלכלית במשרד רה"מ פרופ' יוג'ין קנדל, מנכ"ל משרד התשתיות שאול צמח והממונה על חיפושי הנפט ד"ר יעקב מימרן. כמשקיף משמש המשנה ליועמ"ש עו"ד אבי ליכט.

 

הסיבה לוויכוח בעניין מאגר "לווייתן" טמונה בהודעת נובל אנרג'י, שערכה את הסקרים הססמיים שמיוחסים לגילוי, ולפיהם הסיכוי למציאת גז טבעי נאמד ב־50%. שלשום פנה "כלכליסט" למשרד האוצר בבקשה להזים את השמועות שלפיהן הוועדה לא גייסה אף מומחה בעל שם ולא פרסמה מכרז ייעוץ חיצוני, אולם משרד האוצר סירב להגיב.

 

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה: "שר האוצר ויו"ר הוועדה צפויים להיפגש השבוע ולגבש באופן סופי את לוחות הזמנים לסיום עבודת הוועדה. כאשר דברים אלו יסוכמו, תצא הודעה מסודרת לכלל הציבור".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x