$
בארץ

שטייניץ: "הכספים ממערכת הביטחון עברו לטובת החינוך, ההשכלה ומנועי צמיחה"

לאחר שהתקציב לשנתיים הקרובות אושר ברוב גדול, אמר הערב שר האוצר ל"אולפן שישי": "זה תקציב טוב, רציני וענייני"

תומר אביטל ואמנון אטד 22:0016.07.10

"זה תקציב טוב, רציני וענייני, שהנגיד פישר הגדיר אותו מצוין ואמר שמעולם לא ראה הכנה כל כך מקצועית לקראת תכנית התקציב", כך אמר הערב שר האוצר יובל שטייניץ ל"אולפן שישי בערוץ 2".

 

בתגובה לביקורת על הקיצוץ בתוספת לתקציב הביטחון אמר שטייניץ כי מדובר ב"קיצוץ מושכל". לדבריו, "הכספים ממערכת הביטחון עברו לטובת החינוך, ההשכלה ולטובת פיתוח מנועי הצמיחה שיובילו אותנו לעתיד כלכלי טוב יותר".

 

"אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ותפקידי כשר האוצר הוא לקבוע סדר עדיפויות", אמר שר האוצר. "ראיתי קיצוצים שפגעו בצה"ל בעבר והתרעתי, אך כעת ראיתי צורך לקבוע סדר עדיפויות - התקציב הזה אומר דבר אחד: ממשיכים לשמור על הביטחון ומפנים משאבים לחינוך ולצמיחה".

 

אושר ברוב גדול

 

ממשלת ישראל אישרה הבוקר ברוב גדול (20 שרים בעד, 4 נמנעו, 1 לא נכח, ו-5 נגד) את הצעת חוק התקציב והתכנית הכלכלית לשנים 2012-2011 שהגיש שר האוצר, יובל שטייניץ.

 

תקציב המדינה יגדל בשנים 2012-2011 בשיעור שנתי של כ- 2.7% ויעמוד על 264.7 מיליארד שקלבשנת 2011 ועל 271.7 מיליארד שקל בשנת 2012. בהתאם לדרישת האוצר, תקציב הביטחון יגדל בשנתיים הקרובות ב-3.5 מיליארד שקל במקום ב- 6.2 מיליארד שקל (2.7 מיליארד שקל שקל יועברו לטובת חינוך ותחומים חברתיים).

 

שטייניץ אמר בתום ההצבעה: "הממשלה קבעה באופן ברור כי יש לתת עדיפויות לחינוך, הבריאות והרווחה. תקציב 2012-2011 יאפשר לממשלה תכנון לטווח ארוך ויחזק את היציבות והוודאות במשק"

 

שר הרווחה, יצחק הרצוג, נטש את הישיבה בזעם טרם ההצבעה על התקציב. השר הודיע: "אני לא מתכוון להיות שותף בהצבעה. לא מקובלת עלי הפגיעה במשפחות חד הוריות ועניים. אני מתנגד מזה מספר חודשים להקפאת הקצבאות ודורש תוספת לחד הוריות. צר לי שלא נענתי למרות הכסף שהושג מתקציב הביטחון".

 

לעומתו חבר מפלגתו שר התמ"ת בנימין בן אליעזר ברך על אישור תקציב המדינה. לדבריו, "התקציב משקף את כוונתה הברורה של מדינת ישראל להמשיך ולשמור על יתרונה היחסי של ישראל ולשמור על מובלות טכנולוגית, יחד עם השקעה גדולה בתעסוקה, בעיקר בפריפריה והשקעה בעסקים קטנים ובינוניים".

 

נתניהו: "מדובר בתקציב אחראי ומאוזן"

 

בפתח הישיבה לפנה"צ אמר נתניהו: "בעשור האחרון פקדו שני משברים קשים את כלכלת ישראל - אחד מקומי והשני בינלאומי. יצאנו מהם כי הייתה לנו מדיניות אחראית כלכלית, בעלת חזון. אנחנו ממשיכים במדיניות זו. התקציב שאנו מגישים היום הוא תקציב אחראי ומאוזן. אני מצטט את דבריו של נגיד בנק ישראל מאתמול, שאמר - 'זהו תקציב מצוין'.

 

"אני מודה לשר האוצר ושרי הממשלה על האחריות שגיליתם. הממשלה לא פרצה את מסגרת התקציב ומבחינת הכלכלה הלאומית והבינלאומית – זהו הדבר החשוב ביותר.

 

"על חריגה ממסגרת התקציב והוצאות בלתי מבוקרות של כסף – בסופו של דבר משלם הציבור. זה אולי אינו ברור בשלב הראשון שהפריצה מתבצעת, אבל כל מה שצריך לעשות הוא להסתכל. ראו מה שקרה בכמה מדינות באירופה. לא ניתן שדבר כזה חסר אחריות כזה יקרה בישראל.

 

"בתקציב עשינו מאמץ לאזן בין צרכי החינוך, החברה ופריסת רשת התחבורה הארצית – לבין צרכי הביטחון הגדולים של המדינה. מטבע הדברים לא ניתן לענות על כל הדרישות שעלו ממשרדי הממשלה.

 

"רבות מהדרישות הללו הן לגיטימיות וחשובות. אך תפקידה של ממשלה ושל מנהיגות היא לשקול את סדר העדיפויות, לקבל החלטות ולהכריע וכך עשינו. אני מאמין שבדיונים שקיימנו אמש והבוקר, עם שר האוצר ושר הביטחון, קיבלנו החלטה ואני מביא אותה לאישורכם", אמר נתניהו.

 

נתניהו הכריע לטובת האוצר בעניין תקציב הביטחון

 

קודם לכן הכריע נתניהו לטובת עמדת שר האוצר, יובל שטייניץ, בעניין תקציב הביטחון . נתניהו החליט שמערכת הביטחון תרוסן תקציבית בשנתיים הקרובות בהיקף של כ-2.7 מיליארד שקל.

 

בנוסף, נקבע כי הממשלה תתבקש לאשר הבוקר גם את העלאת גיל הפרישה בצה"ל - לאלו שלא משרתים בתפקידי לחימה - לגיל 50, במקום 42 עד 45 שנים כיום. שר האוצר עמד על כך שלא תתקבל הכרעה בנושא הביטחון מבלי שהעלאת גיל הפרישה תובא כבר היום לאישור.

 

לאחר הפסקת הדיונים הלילה בנושא התקציב, נתניהו נועד הבוקר עם השרים אהוד ברק ויובל שטייניץ, הרמטכ"ל גבי אשכנזי וראשי מערכת הביטחון ומשרד האוצר בעניין המחלוקת על תקציב הביטחון. את החלטתו קיבל נתניהו לאחר שמנכ"ל משרדו, איל גבאי והממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן דנו כל הלילה במחלוקת בין משרדי האוצר והביטחון, אולם לא הצליחו לגבש נוסחה מוסכמת על שני הצדדים.

 

במשרד האוצר הביעו שביעות רצון מההחלטה והודיעו כי בכך הממשלה תוכל להפנות משאבים נוספים לטובת מערכת החינוך וההשכלה הגבוהה, ובנוסף לא ייפגעו הצרכים חברתיים והבריאותיים של אזרחי ישראל.

 

גם במשרד ראש הממשלה הביעו שביעות רצון מההחלטה בעניין הקיצוץ בתקציב הביטחון, שאותה הם הגדירו כסיכום הוגן בין צרכי הביטחון והחברה. לדברי בכירים במשרד, ראש הממשלה נאלץ להכריע במחלוקת לאחר ששני הצדדים לא הגיעו להבנה בנושא הקיצוץ נדרש בביטחון. החלטתו של נתניהו, אומרים במשרד ראש הממשלה, לא תפגע בשירותים החברתיים, ומצד שני גם צרכי הביטחון נענו.

 

נתניהו הכריע לטובת האוצר נתניהו הכריע לטובת האוצר צילום: דובר צהל

 

ברק: "מדובר בהחלטות תקציביות קשות"

 

בלשכתו של שר הביטחון מדגישים כי הקיצוץ במשרד יהיה בגובה של 1.4 מיליארד בתקציב של 2011 ו-1.3 מיליארד ב- 2012. במשרד מזכירים כי הדרישה הראשונה של האוצר הייתה קיצוץ גבוה בהרבה - בסך של כ-7 מיליארד שקל לשנתיים.

 

ברק אמר הבוקר כי "מדובר בהחלטות תקציביות קשות למערכת הביטחון. הן יהיו קשות מאוד לביצוע. אך זה מתחייב מהמציאות חברתית כלכלית במדינה".

 

כמו כן לדברי משרד הביטחון, גיל הפרישה, שיעלה ל-50, לא יהיה תקף ללוחמים או לאלו המשרתים במקצועות טכנולוגיים. "זה בעייתי, והביצוע יהיה קשה מאוד ויחייב קשב רב לזכויות הפרט", אומרים במשרד.

 

בצה"ל הכחישו נחרצות את המידע ולפיו הרמטכ"ל אשכנזי תמך כביכול בקיצוץ בתקציב הביטחון. דובר צה"ל אמר כי הדברים האלה מקורם באוצר והם משוללים כל יסוד.

 

פיצוץ במו"מ מול ישראל ביתנו

 

שרי סיעת ישראל ביתנו הצביעו כאמור נגד התקציב. השרים עזבו הבוקר את משרד ראש הממשלה והשאירו פתקי הצבעה נגד התקציב. שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, שמייצג את הסיעה מול האוצר אמר כי "בשל גישה לא עניינית ולא מקצועית ולא ממלכתית שהעדיפה צרכים קואליציוניים צרים על פני האינטרס הלאומי, ישראל ביתנו לא תשתתף במשחק הפוליטי שמבזה את ראש הממשלה, הממשלה ומדינת ישראל".

 

בישראל ביתנו טוענים כי ההסכמות שהושגו במהלך הלילה הופרו, לאחר שהקיצוץ בביטחון צומצם מגובהו המקורי. יש לציין, כי שרי הסיעה עשויים לחזור בהם ולשנות את הצבעתם, וזאת במידה שהמו"מ מול האוצר יתחדש.

 

בסיעת ישראל ביתנו זועמים על שר האוצר, זאת לאחר שהתברר כי במקום תוספת של 1.2 מיליארד שקל למשרד לביטחון פנים, המשרד יסבול מקיצוץ של כ-400-300 מיליון שקל.

 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אמר בתגובה כי "הממשלה הצביעה כיום על תוספות תקציביות לארגוני הפשיעה ובעצם הקנתה את הרוח הגבית לאלימות על מנת שתוכל להמשיך לגדול. אין ספק שמו"מ כל כך לא ענייני, נגוע בתחלואים פוליטיים ולא רציני לא ראינו שנים רבות. אני לא מוכן לקחת חלק בזה. אני עובר מדיבורים בשולחן הדיונים לשטח ואני פותח במאבק בכל דרך אפשרית בגזירות הללו. במצב הזה האוצר רוצה כנראה לאחד את משרד ביטחון הפנים עם משרד הרווחה".  

 

לעומת זאת, לקראת חצות אמש הצליח שטייניץ להשיג את תמיכתו של שר המדע דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי), שהודיע כי יתמוך בתקציב לאחר שסוכם כי מימון מינהלת השירות הלאומי, בגובה של 30 מיליון שקל, יוכנס לבסיס התקציב. בנוסף יוגדל תקציב משרדו בכמה עשרות מיליוני שקלים. בפגישה קרובה עם ראש הממשלה יציג הרשקוביץ תוכנית להשקעה של 300 מיליון שקל בטכנולוגיות חלל.

 

קדימה: "מדובר בתקציב שכולו הונאה ציבורית"

 

מסיעת קדימה נמסר כי "מדובר בתקציב שכולו הונאה ציבורית. הממשלה המנופחת והבזבזנית ביותר בתולדות המדינה, הוציאה תחת ידיה תקציב בצלמה: ללא מדיניות, ללא דרך ובלי חזון. מדובר בתקציב ממשלה ולא בתקציב מדינה - שכל תכליתו סתימת פיות והישרדות פוליטית".

 

בקדימה הדגישו כי: "שרי העבודה שבו והוכיחו בתמיכתם בתקציב זה, כי אבדה להם הבושה וכי הבטחת הישיבה על הכיסא חשובה להם יותר מהבטחותיהם לציבור הבוחרים". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x