$
בארץ

האוצר והביטחון מציגים: גנון תקציבי

משרדי האוצר והביטחון משנסים מותניים לקראת הדיון הצפוי מחר בממשלה בקיצוץ המוצע בתקציב הביטחון. מה צפוי לשרים? שידור חוזר של סרט מלחמה בכיכובם של שני השרים. האפקטים המיוחדים: מספרים ומילים ארוכות

אמנון אטד 06:5914.07.10

אחרי שגם הניסיון האחרון להגיע לפשרה בנושא הטעון של קיצוץ תקציב הביטחון הסתיים אתמול (ג') בבוקר ללא תוצאות, נערכים עכשיו משרדי האוצר והביטחון לקרב המאסף שייערך מחר בישיבת הממשלה שתדון ותאשר את תקציב המדינה לשנים 2011–2012.

 

בשעות הבוקר אתמול נפגשו ראשי האוצר עם ראשי מערכת הביטחון לדיון אחרון בנושא. תחילה קיימו שני הקודקודים - שר האוצר יובל שטייניץ ושר הביטחון אהוד ברק - פגישה בארבע עיניים, ולאחר מכן הצטרפו אליהם גם הדרגים המקצועיים בראשות הרמטכ"ל גבי אשכנזי ומנכ"ל משרד האוצר חיים שני.

 

בתום הפגישה סיפרו אנשי האוצר כי היא התנהלה באווירה חיובית, אף שחילוקי הדעות נותרו בעינם, וכי הם נחושים בדעתם להציע לממשלה לקצץ בתקציב הביטחון בשנתיים הקרובות כ־3 מיליארד שקל. הקיצוץ המוצע, מסבירים באוצר, יאפשר לממשלה להפנות משאבים כספיים להשקעות בחינוך ובעידוד הצמיחה, וימנע פגיעה בתחומים חשובים אחרים, כמו בריאות ורווחה.

 

מתוך הקיצוץ המוצע בתקציב הביטחון בשנים הקרובות, 1.4 מיליארד שקל אמורים לרדת כבר מתקציב 2011. לאוצר חשוב במיוחד להתעקש על המספר הגבוה הזה, היות והוא מהווה 40% מהקיצוץ הכולל שמתכנן האוצר להוצאות בתקציב המדינה (3.3 מיליארד שקל).

 

לטענת האוצר, למרות הקיצוץ המוצע תקציב מערכת הביטחון בשקלים לא יקטן בשנה הבאה, אלא יגדל בכ־930 מיליון שקל, שכן הדרישה הראשונית של מערכת הביטחון לשנת 2011 היא לתוספת של כ־2.33 מיליארד שקל. נוסף על דרישה זו צפויה מערכת הביטחון לזכות לתוספת של כ־1.05 מיליארד שקל כתוצאה מהגדלת הסיוע הביטחוני של ממשלת ארצות הברית. כך שגם אם תתקבל דרישת האוצר לקיצוץ של מיליארד שקל ב־2011, התוספת שתקבל מערכת הביטחון תסתכם בכ־2 מיליארד שקל.

 

לצפייה בתרשים הגרסאות השונות

 

האסטרטגיה: להציף את השרים והח"כים

 

כמו בכל שנה, אל שלב "המאני טיים" בוויכוח המתוקשר בין האוצר למערכת הביטחון על הקיצוץ בתקציב הביטחון הגיעו שני הצדדים מוכנים ומצוידים באביזרי עזר. משרד האוצר שלף כבר אתמול את הטיעון הוותיק והמוכר של "יותר לביטחון שווה פחות לבריאות ולרווחה". משרד הביטחון שלח לחזית כבר בשנה שעברה את נשק יום הדין של האיום הביטחוני הסודי שאפילו אסור לרמוז על טיבו, ועכשיו הוא נותר פחות או יותר בידיים ריקות.

 

כדי למלא את החלל שנוצר גיבשו ראשי מערכת הביטחון חוברת תקציב אלטרנטיבית משלהם, מעין משקל נגד להצעת התקציב הרשמית של האוצר, שהרקע להכנתה, לדבריהם, הוא "מסע חוסר השקיפות הציבורית שמנהל האוצר מול הממשלה, הכנסת, הציבור והתקשורת בכל הנוגע לתקציב הביטחון".

 

את החוברת הפיצה אתמול מערכת הביטחון בקרב שרי הממשלה, לקראת הדיון המסכם בתקציב שתקיים הממשלה מחר, ובכוונתה לפרסם אותה אף באתר האינטרנט של משרד הביטחון, "כדי שהציבור יוכל לראות באופן ישיר את הנתונים האמיתיים ואת הפער העצום בין נתוני האמת לבין נתוני האוצר המבושלים". במקביל לפרסום ולהפצת החוברת אמר אתמול גורם בכיר במערכת הביטחון: "צר לנו על כך שהאוצר בוחר שוב ושוב לנהל מסע דמגוגיה על גבם של משרתי הקבע ואנשי מערכת הביטחון".

 

כך ייאלצו מחר שרי הממשלה, ובעוד שלושה חודשים גם חברי ועדת הכספים של הכנסת, לשמוע ים של נתונים, חלקם הגדול שונה לחלוטין בין צד לצד. אנשי האוצר יציגו לפניהם מצגת המוכיחה כי תקציב הביטחון גדל בחמש השנים האחרונות בשיעור ריאלי מצטבר של 24%. מיד אחריהם יעלו אנשי מערכת הביטחון ויוכיחו באותות ובמופתים שבעשור האחרון גדל תקציב הביטחון רק ב־34%, לעומת גידול של 78% בתקציב המשרד לביטחון פנים, למשל, או גידול של 54% בתקציב משרד החינוך.

 

כאשר אנשי האוצר יסבירו בתגובה ש־65% מתקציב הביטחון מופנים לשכר, יטענו אנשי מערכת הביטחון שהנתון האמיתי נמוך מ־40%, ושבין השנים 2003 ל־2008 ההוצאה הנומינלית לשכר בצה"ל ירדה ב־0.5%, וההוצאה לשכר במגזר הציבורי גדלה באותה תקופה ב־25%. חילופי הנתונים הללו ימשיכו, ודאי, מבעד לעיניהם הנעצמות מעייפות של המקשיבים.

 

דווקא הנתון הקריטי לדיון דפק נפקדות

 

הסיבה העיקרית לרשומון הזה, שבו כל מספר שנזרק לחלל האוויר זוכה, היא שתקציב הביטחון המוגש לאישור הממשלה והכנסת ומפורסם ברבים אינו כולל פירוט של נושאים מסווגים, שאחד החשובים בהם הוא מצבת כוח האדם של הצבא.

 

כדי להגביר את הבלבול נוהג האוצר, וגם מערכת הביטחון אינה עתירת תום לב בעניין זה, להכביר מונחים מקצועיים כמו נומינלי וריאלי, מימון הוצאות חד־פעמיות, או תקציב שקלי ללא סיוע החוץ, שלא כולם מבינים בדיוק במה מדובר. בתקציב עצום של 55 מיליארד שקל, שהנסתר בו כל כך גדול, אפשר באמת לשחק עם הנתונים איך שרוצים.

 

הדיון מחר בממשלה צפוי להיות ארוך ומייגע, ובדומה לדיונים קודמים - גם הוא יימשך מן הסתם עמוק אל תוך הלילה. כאשר יגיע תור ההצבעות, ובכלל זה גם על תקציב הביטחון, יהיה על השרים להחליט לאן מוזזים מאות מיליוני שקלים בלי להבין עד הסוף את הנתונים האמיתיים. בדרך הביתה, מותשים מיום הלימודים הארוך בגבעת רם, הם יוכלו להתנחם בעובדה שלפחות בנושא אי־הבנת נתוני תקציב הביטחון הם לא לבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x