שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - מתחילת יולי: חברת החשמל הגדילה את רכש הגז מ־EMG

ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות המלצה של רשות החשמל, הגדילה חברת החשמל מתחילת החודש את רכש הגז מ־EMG ביותר מ־40%. הסיבה לרכש המוגבר: העיכוב הצפוי בהגעת גז מקידוחי תמר והרצון לשמור על עתודות נוספות של גז בים תטיס

ליאור גוטמן 06:5812.07.10

חברת EMG הגדילה מתחילת יולי את כמות הגז שהיא מעבירה לחברת החשמל ביותר מ־40%. ל"כלכליסט" נודע כי אף שהחברה אמורה לספק לחברת החשמל גז בהיקף של 2.1 BCM לשנה, היא החלה לאחרונה להעביר כמות שבהיקף שנתי שקולה לכ־3 BCM - גידול של כמעט מחצית מהכמות המועברת. ככל הנראה, הגידול בהיקף

אספקת הגז נובע מהעיכוב הצפוי בהגעת הגז הטבעי מקידוחי תמר.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", ההיקף הכספי של הסכמי הגז שעליהם חתומה EMG עם חברת החשמל נאמד ב־24 מיליארד שקל לתקופה של 20 שנה, כלומר עומד על כ־1.2 מיליארד שקל לשנה. עם זאת, בעקבות קצב ההזרמה המוגבר של הגז הטבעי צפויה EMG לקבל תוספת תשלום של כ־43 מיליון שקל בכל חודש, המהווים כ־258 מיליון שקל בחישוב חצי שנתי. שיעור האחזקות של יוסי מימן ב־EMG, באמצעות החברות אמפל ומרחב, עומד על 20.6%.

 

אספקת הגז העודפת על ידי EMG נעשית בתקופת השיא של הקיץ, שבה הביקוש לחשמל גדול מאשר בשאר חודשי השנה. נכון להיום, התוספת של EMG אמורה להיות מסופקת לחברת החשמל עד סוף יולי, אולם לא מן הנמנע שהחברה תבקש להמשיך ולקבלה גם בהמשך הקיץ ובתקופת החגים, שבה צריכת החשמל בישראל גבוהה יחסית.

 

שומרים על ים תטיס

 

בשבוע שעבר החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה שלא לקבוע בשלב זה מתקן קליטה לקידוחי הגז ממאגרי תמר, והמליצה לבדוק את האפשרות להקים אסדה ימית. הבדיקה, שעליה הופקד משרד התשתיות הלאומיות, עלולה להימשך מטבע הדברים חודשים ארוכים.

 

על רקע זה המליצה רשות החשמל להגדיל את רכש הגז שנעשה מ־EMG המצרית כדי "לשמור" על מאגר הגז הישראלי היחיד שמופעל כיום - שדה מארי B שבים תטיס. חברת החשמל מילאה אחר הוראות רשות החשמל - מהלך שאמור להקטין במידה רבה את קצב הדילול של המאגר עד להגעת גז מקידוחי תמר.הגדלת רכש הגז מחברת EMG תואמת את עמדת חברת החשמל, שלפיה יש לדאוג לכך שבכל עת יתבצע רכש הגז משני ספקים במקביל.

 

ממרחב, שבאמצעותה שותף מימן ב־EMG, סירבו להגיב לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x