שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

טורקיה לישראל: השלימו מיד עסקת המל"טים

ישראל אמורה להעביר לטורקיה ארבעה מל"טים נוספים, במסגרת עסקה שהיקפה הכולל 190 מיליון דולר

נעמה סיקולר 17:2410.07.10

למרות המתיחות הטורקית-ישראלית שתי המדינות ישלימו עסקת מל"טים עליה חתמו בשנת 2004, כך דיווח בסוף השבוע העיתון הטורקי Today's zaman.

  

טורקיה דורשת מישראל לספק לה את המל"טים שטרם סופקו, ארבעה במספר, כבר בחודש הבא, דרישה שאם ישראל תעמוד בה תביא להשלמתו של חוזה
משמעותי בסך 190 מיליון דולר לאספקת 10 מל"טים. במערכת הביטחון מעריכים שטורקיה לא מוותרת על הכלים הנותרים מאחר שכבר העבירה סכומים נכבדים מתוך התשלום לצד הישראלי.

 

החוזה נחלק כך שהתעשייה האווירית (תע"א) מייצרת את המל"ט עצמו, אלביט מספקת את התקשורת ואת התחנות הקרקעיות וחברה טורקית מספקת את המצלמה שמותקנת במל"ט. לאלביט ולתעשייה האווירית חלקים שווים של 75 מיליון דולר כל אחת, והחברה הטורקית מקבלת נתח של 40 מיליון דולר מהפרויקט.

 

המל"ט הראשון בסדרה היה אמור להגיע לטורקים כבר בסוף 2007. באותה שנה נתקלה העסקה במכשול עקב בעיות טכניות בהתאמת המצלמה למל"ט. בהמשך העיבו על קידומה של העסקה היחסים בין המדינות, שהידרדרו לאחר מבצע עופרת יצוקה והמשט לעזה.

 

לאלביט מערכות ולתע"א עוד עסקה לאספקת מערכות מודיעין חזותי לצבא טורקיה בסכום של 141 מיליון דולר. עסקה זו נחתמה בסוף 2008 וגם בנוגע אליה התעוררו חששות בגלל המתיחות בין המדינות. 

 

משלחת של בכירים טורקים ביקרה לאחרונה בארץ על מנת לבחון את המל"טים. במקביל לאישור המשך העסקה ממשיכה טורקיה להפעיל על ישראל לחצים, ודורשת ממנה התנצלות על אירועי המשט, תשלום פיצויים למשפחות הנפגעים והקמת ועדת חקירה בינלאומית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x