$
בארץ

ועדת השרים אישרה: יוגדל מספר האלמנים הזכאים לקצבה

הצעת החוק תעלה לקריאה טרומית בכנסת, והיא צפויה לעבור ללא קושי מיוחד. על-פי הערכות עלות הצעת החוק לתקציב המדינה הינה כ-50 מיליון שקל

מיקי פלד 19:0304.07.10

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של ח"כ חיים כץ (ליכוד) ודוד אזולאי (ש"ס) להגדלת מספר האלמנים שיהיו זכאים לקצבה. עד כה, אלמנים היו זכאים לקצבה מקרן הפנסיה רק אם השתכרו עד 57% מהשכר הממוצע במשק, כאשר אלמנות היו זכאיות ללא ההגבלה. ההצעה הובלה בממשלה על-ידי

שר הרווחה, יצחק הרצוג.

 

הצעת החוק תעלה לקריאה טרומית בכנסת ביום רביעי הקרוב בתמיכת הקואליציה, ולכן היא צפויה לעבור ללא קושי מיוחד. לא נמסרה עלות הצעת החוק לתקציב המדינה, אך על-פי הערכות מדובר בכ-50 מיליון שקל.

 

מדובר בשינוי משמעותי אשר משפר את מצבם של האלמנים, מקרב את זכויותיהם לאלו של האלמנות ומיטיב את מצבם הכלכלי של הזכאים החדשים. על-פי ההצעה, אלמנים אשר משתכרים עד 75% מהשכר הממוצע במשק יזכו גם הם ליהנות מקצבת השארים, השווה כ-1,800 שקל בחודש.

 

משרד האוצר התנגד באופן עקרוני וממושך לכל שינוי בסוגיה זו במשך שנים, ואף איים כי יקטינו את מעגל הזכאות לקצבת השארים לאלמנות אם יוגדל מעגל הזכאים של האלמנים.

 

השר הרצוג יחד עם מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, ניהלו בחודשים האחרונים מגעים בין חברי הכנסת לבין נציגי משרד האוצר, משא-ומתן שהוביל לתמיכת האוצר בהצעה הנוכחית.

 

לדברי השר הרצוג "מדובר בהישג חשוב אשר מכיר בתרומתן של הנשים בהכנסות למשק הבית וכתוצאה מכך לפיצוי לו זכאים האלמנים בהתאלמנותם, ובכך מהווה תיקון עוול היסטורי כלפי האלמנים. צעד זה, מוסיף הרצוג, הוא צעד נוסף בדרך להשוואה עתידית מלאה בזכאות לקצבת שארים של האלמנים לזו של האלמנות".

 

ח"כ חיים כץ אמר כי "בכוונתי לפעול במהירות האפשרית על מנת לסיים את הליכי החקיקה. מדובר בבשורה של ממש לאלמנים. הם חוו אפלייה שמן הצדק ומן הדין לתקנה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x