שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בתום דיון מתוח: הממשלה דחתה את הצעת החוק להעלאת שכר המינימום

שר האוצר, יובל שטייניץ, רשם הישג כאשר 20 שרים הצביעו נגד הצעת החוק להעלאת שכר המינימום ב-750 שקל, ורק 10 שרים הצביעו בעד; שטייניץ אמר כי יביא לאישור הממשלה תכנית ארצית להחלת מס הכנסה שלילי

מיקי פלד ותומר אביטל 17:1104.07.10

ועדת השרים לחקיקה הצביעה היום (א') בנוגע לחוק להעלאת שכר המינימום ב-750 שקל ל-4,600 שקל לחודש. בתום דיון ארוך ומתוח מהרגיל, רשם לעצמו שר האוצר, יובל שטייניץ, הישג כאשר 20 שרים הצביעו נגד הצעת החוק ו-10 שרים בעד, רובם ממפלגת העבודה.

 

עתה, צפוי יוזם ההצעה,

ח"כ עמיר פרץ (עבודה), לנסות ולהעביר את הצעת החוק בהליך חקיקה רגיל, ללא תמיכה קואליציונית, אך הסיכוי כי ההצעה תעבור הוא נמוך. זאת, בין השאר, משום שאחד המתנגדים להצעה הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלחץ על שרי הליכוד להתנגד לה.

 

על פי ההצעה, שכר המינימום יעלה מ-3,850 שקל לחודש למשרה מלאה כיום ל-4,600 שקל בתוך 15 חודשים. ח"כ פרץ אמר כי הוא מוכן שהפעימות להעלאת שכר המינימום ייקבעו בתיאום עם משרד האוצר והתמ"ת והצעת החוק תשונה בהתאם. לטענת האוצר, משמעות הצעת החוק היא תוספת עלות לתקציב המדינה של 2.5 מיליארד שקל השנה, ועל כן אמר שטייניץ לשרים במהלך הישיבה, כי אם הם יאשרו את ההצעה יקוצצו תקציבי משרדיהם בהתאם.

 

העלות לתקציב נובעת, לדברי האוצר, בחלקה מהעלאת השכר הנדרשת לעובדי מדינה ברמות השכר הנמוכות, ובחלקה מהעלאת התעריפים של חברות השמירה והניקיון ששוכרת המדינה.

 

התעשיינים מתנגדים גם הם להעלאת שכר המינימום, שכן לטענתם הדבר עלול לגרום למעבר של מפעלים וקווי ייצור לחו"ל, ולפיטורים של עובדים בתעשייה. נשיא לשכת המסחר אוריאל לין, לעומת זאת, תומך בהצעה.

 

במסגרת הצעת התקציב אמר שטייניץ, כי הוא יביא לאישור הממשלה כחלק מתקציב המדינה תכנית ארצית להחלת מס הכנסה שלילי. נראה, כי בכך אולי ניתק שטייניץ את הקשר עליו התעקשו באוצר עד כה, בין החלת תוכנית ויסקונסין לבין מס הכנסה שלילי.

 

ח"כ פרץ אמר בעקבות ההחלטה, כי "המסע שניהל שר האוצר, שלווה באיומים על משרדי ממשלה, על שרים שיצביעו כנגד החוק, הינו מסע בלתי לגיטימי לחלוטין וייתכן אף בלתי חוקי. אני מתכוון להעלות את ההצעה ביום רביעי הקרוב בכנסת, ומקווה שהכנסת תתעלה על הממשלה ותשנה את ההחלטה".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בהמשך להחלטת הממשלה, כי הממשלה רשמה לפניה את הודעת שר האוצר שבכוונתו להניח על שולחן הממשלה בקרוב הצעת חוק תקציב לשנים 2011-2012 שתכלול מס הכנסה שלילי. ראש הממשלה אמר "אני מברך על הודעת שר האוצר שבתקציב הקרוב תהיה הרחבה של מס הכנסה שלילי לכל רחבי המדינה. זה המענה הנכון לכל האזרחים שעובדים. זו גם הסיבה שקיבלנו תמיכה מלאה למתווה הזה מהגורמים המקצועיים במשרד ראש הממשלה, באוצר ובבנק ישראל, ובראשם הנגיד ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ יוג'ין קנדל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x