• תפריט
בארץ

למרות הלחצים: בכנסת מעריכים כי הקיצוץ בדמי הקישוריות יאושר

לאחר שגם סיעת קדימה הודיעה כי תתמוך ברפורמה של משרד התקשורת לקיצוץ בדמי הקישוריות של חברות הסלולר, נראה כי האישור הסופי הוא רק שאלה זמן. יו"ר ועדת הכלכלה, אופיר אקוניס: "צריך לפצח את הטריאפול שמתקיים בשוק הסלולרי בישראל"

תומר אביטל 10:0429.06.10

למרות המאמצים הבלתי נלאים של חברות הסלולר שמפעילות לחצים על גורמים בכירים, בכנסת מעריכים שרפורמת הקיצוץ בדמי הקישוריות תאושר לבסוף. אפילו סיעת קדימה החליטה שתתמוך ברפורמה, ולא תערים קשיים על החלטת  משרד התקשורת.

 

משרד התקשורת מתכוון להוריד את דמי הקישוריות

בשיחה ליעד סלולרי מ-25.1 אגורות לדקה כיום, ל-2.57 אגורות לדקה עד לשנת 2014, אולם יחל במהלך כבר השנה ויוריד את דמי הקישוריות ל-4.14 אגורות לדקה. דמי הקישוריות הינם המקטע בשיחה שאותו מעבירה חברת התקשורת שיוזמת את השיחה לחברת התקשורת המקבלת את השיחה.

 

יו"ר ועדת הכלכלה, אופיר אקוניס (ליכוד), אמר ל"כלכליסט" כי הוא תומך במהלך של משרד התקשורת. "כבר במאי יזמתי דיון בוועדה בנושא, ואמרתי שחברי הכנסת תומכים תמיכה מלאה בהורדת בדמי הקישוריות", הכריז אקוניס. "אין שום אפשרות אחרת מאשר לפצח את הטריאפול שמתקיים בשוק הסלולרי בישראל. רק בשוליים רואים מעבר בין החברות מה שמעיד על חוסר תחרות משווע. יש כשל שוק וצריך לטפל בזה".

 

אקוניס הדגיש כי לא הושפע מהלחצים שהפעילו חברות התקשורת. "לציבור אין לוביסטים ולכן אני רואה עצמי כלוביסט של הציבור. זה נכון שהסלולר, הבנקים, ובעלי הון רבים משתמשים בלוביסטים. אבל אני מייצג את הציבור, ויש נתונים כמו כשל שוק וחוסר תחרות, ולכן צריך לפעול".

  

חברות הסלולר, ובראשן פרטנר, מפעילות בחודשים האחרונים סוללה של לוביסטים בכנסת ובממשלה בכדי לטרפד את המהלך. חברת הייעוץ של מוטי מורל היא הדומיננטית ביותר מביניהן, ועובדיו מנסים לשדל את הח"כים להתנגד להצעה של משרד התקשורת. גורמים בכנסת טוענים שמורל מפעיל לחץ בלתי רגיל בימים האחרונים. לדברי כמה מהם, מורל מצלצל ללא הרף לחברי הכנסת, מנסה לברר מי המשפיעים ביותר, ומציף אותם במסרונים.

  

מורל הצליח לשכנע את ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' ליזום דיון בנושא בוועדת הכלכלה, לאחר שעוד חברי כנסת הצטרפו ליוזמה אך נסוגו ממנה מחשש מהביקורת הציבורית. הוועדה צפויה להתכנס בשבועות הקרובים, אולם הדיון יהיה חסר משמעות אופרטיבית ויהווה רק במה פומבית להתנצחות בין המשרד התקשורת וחברות הסלולר.

  

אקוניס אמר ל"כלכליסט" כי ועדת הכלכלה תתכנס לדון בנושא פעם נוספת רק לאחר השימוע בשבוע הבא של חברות הסלולר מול חברת המחקר NERA שהמליצה על ההפחתה, אבל לא בשביל לשנות את ההחלטה. "חשוב יהיה לדאוג שחברות הסלולר לא יגלגלו את ההפסדים, שייווצרו לטענתן, לפיטורי עובדים. זה איום גס רוח. גם חברות הסלולר מאיימות שיעלו את המחירים של האוכלוסיות החלשות - טיעון דמגוגי שאני לא מקבל אותו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x