$
בארץ

כחלון: "להפוך את בנק הדואר לחברתי - ולא להפריטו"

שר התקשורת אמר היום בכנס שקיימה עמותת "ידיד": "700 סניפי הבנק הם מנוף כלכלי אדיר לסיוע לאוכלוסיות מוחלשות"

תומר זלצר 18:5927.06.10

"אני מאמין שהמדינה חייבת לתמוך בהפיכת בנק הדואר לבנק חברתי שישרת אוכלוסיות מוחלשות וזאת ללא מכירתו לבעלי הון. בנק מופרט אינו יכול להיות בנק חברתי" - כך אמר היום (א') שר התקשורת משה כחלון, בכנס שקיימה עמותת "ידיד" תחת הכותרת "בנק הדואר - הבנק החברתי הראשון בישראל".

 

לדברי
כחלון, "700 הסניפים של בנק הדואר הם מנוף כלכלי חברתי שיסייעו לאוכלוסיות מוחלשות להרים את ראשן ולהרגיש ככלל לקוחות הבנקים במדינה".

 

עו"ד דידי לחמן מסר אמרה בכנס כי "בנק הוא המקום שאנו נותנים לו את כספנו בתור הלוואה, כדי שהוא יוכל להלוות כסף לאחרים, ויחזיר לנו את כספנו עם ריבית. זהו המודל שלפיו פועלים בנקי דואר בכל העולם והגיע הזמן שגם בישראל. בנק הדואר חייב לספק נגישות פיננסית לאוכלוסיות מודרות שהבנקים המסחריים הרגילים אינם חפצים בהם כלקוחות. מדובר בציבורים גדולים הכוללים מיעוטים, חרדים, נשים ועוד".

 

בכנס הוצג בהרחבה תזכיר חוק בנק הדואר, שפורסם לאחרונה על ידי משרד התקשורת. היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד נוגה רובינשטיין, אמרה כי על פי הצעת החוק יוכל בנק הדואר לתת אשראי באמצעות גופים אחרים עימם יתקשר לצורך כך.

 

מנכ"ל עמותת "ידיד", שרי רבקין, שדיברה על חלומה להקים בישראל community credit union bank, הדגישה בדבריה את תפקידיו של בנק הדואר לאפשר ללקוחותיו לרכוש תוכניות חסכון, לחסוך כספי פנסיה וליצור לעצמם היסטוריה פיננסית חיובית שתאפשר להם בהמשך הזמן להתקבל בחברה כלקוחות בנק לכל דבר.

 

עו"ד גליה פייט מאוניברסיטת תל אביב ציינה כי "אנשים מעוטי יכולת שהם בעלי חשבון בבנק הדואר הם אלה שבסופו של יום מממנים את בנק הדואר המשרת את כלל הגופים העסקיים והממשלתיים במשק".

 

 

ח"כ עמיר פרץ החבר בוועדת הכלכלה של הכנסת, שאליה יובא בסופו של תהליך חוק הדואר לדיון ואישור, אמר כי "אני ממליץ לארגונים החברתיים להקים תאגיד ללא כוונת רווח שירכוש את השליטה בבנק הדואר ויפעיל אותו למען האוכלוסיות המוחלשות".

 

מנהל בנק הדואר, יואל נוה, שתומך בהפיכת בנק הדואר לבנק חברתי אמר כי "הצעת החוק יכולה לתת המון ערכים ברמה הלאומית. האלמנט המשמעותי ביותר היא האפשרות לשלם ריבית ללקוחות. זה הכיוון המתפתח בעולם כולו והמטרה להרחבת בנק הדואר למרכז פיננסי קהילתי מתבקשת".

 

בכוונת עמותת "ידיד" לפעול בשבועות הקרובים כדי למנוע ממשרד האוצר לנסות ולהפריט את הבנק במסגרת חוק ההסדרים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x