שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הבנקים הזרים שוכנעו שתמלוגי הגז החדשים לא יחולו על "תמר" - והעניקו מימון לקידוח

ברקליס ו-HSBC יעניקו לדלק קידוחים אשראי של 380 מיליון דולר בריבית של ליבור פלוס 4%

ליאור גוטמן 22:2726.06.10

נקודת הקליטה של הגז הטבעי ממאגרי "תמר" עדיין לוטה בערפל - אבל המימון החלקי להפקתו כבר הושג: חברת דלק קידוחים, שמחזיקה יחד עם אבנר ב-31.25% משותפות מאגרי הגז, סגרה בסוף השבוע את מתווה מימון הביניים עבור המשך פיתוח מאגרי "תמר" שהתגלו מול חופי ישראל.

 

על פי המסתמן,

מדובר בגיוס של כ-380 מיליון דולר בריבית של ליבור פלוס 4%. השותפה הבכירה בפרויקט, נובל אנרג'י שמחזיקה ב-36%, אמורה לגייס את הכסף ממקורות עצמיים. ישראמקו, שמחזיקה ב-28.75%, אמורה להשיג את המימון מדויטשה בנק, אך כפי שנחשף ב"כלכליסט", השגת הכסף מתעכבת והצדדים עשויים להמשיך במגעים עד סוף אוגוסט.

  

מבדיקת "כלכליסט" עולה ששני הבנקים שאמורים להעניק את המימון לקבוצת דלק, ברקליס ו-HSBC, שוכנעו שהכוונה לשנות את תמלוגי הגז אינה חלה על מאגרי תמר. גורמים המקורבים לגופים המממנים הסבירו שהוצגו בפניהם התבטאויות רשמיות של שר האוצר בנושא, ולפיהן שינוי המס לא יהיה רטרואקטיבי, כמו גם התכתבויות שהיו לו עם אנשי ממשל מאפריל האחרון שם הוא מסביר שהוועדה שהוקמה לבחינת שיעור תמלוגי הגז לא תשנה את שיעור התמלוגים שמוטל כיום (12.5% ברוטו - ל"ג) באופן רטרואקטיבי.

 

בתחילת יולי אמורה המועצה האזורית לתכנון ובנייה לדון בשש החלופות שהוצעו לקביעת נקודת הקליטה למאגרי הגז כאשר ברקע נבחנות שתי אפשרויות נוספות: האחת היא להקים את נקודת הקליטה בלב ים והשנייה היא להקימה על חורבות מפעל תעשיות אלקטרוכימיות בעכו. עלות הקידוחים נאמדת ב-2.8 מיליארד דולר. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x