$
בארץ

משרד הפנים בוחן מחדש הקמת המתקן לקליטת גז בעכו

מדובר בתוכנית שנזנחה בעבר בשל בדיקת אזור זכרון יעקב, צעד לו מתנגדים התושבים

ליאור גוטמן 07:0020.06.10

ועדת העורכים של משרד הפנים, שאמורה להחליט היכן להקים את נקודת הקליטה עבור קידוחי הגז הטבעי, החלה לבדוק האם אפשר להקים את מתקן הקליטה באזור התעשייה של עכו, כך נודע ל"כלכליסט".

 

מדובר בתוכנית ישנה שנזנחה בעקבות התוכניות להקמת נקודת קליטה באזור זכרון יעקב, שעוררו את התנגדות התושבים. הסיבה לבדיקה המחודשת היא ההנחה שכך ניתן יהיה להביא את הגז מקידוחי תמר עד 2013, צעד שישרת את הביקוש הצפוי בשנה זו עבור הפעלת תחנות כוח.

 

בישיבה שנערכה בשבוע שעבר עלה מחדש הרעיון להקים את מתקן הקליטה והפחתת הלחץ על חורבות מפעל תעשיות אלקטרוכימיות, שנסגר לפני כשבע שנים לאחר ששחרר במשך שנים חומרים מסוכנים לאוויר ולקרקע. על המדינה והרשויות המקומיות היה לדאוג לניקוי השטח המזוהם - כ־400 דונם - אולם לדברי עיריית עכו, הנושא לא הושלם והמקום עומד מבלי שיהיה לו שימוש.

 

בעבר ניסו חלק משותפות קידוחי גז הטבעי תמר לרכוש את המקום תמורת כ־40 מיליון שקל, אולם המגעים לא הבשילו לכדי עסקה. ניקוי הקרקע, צעד מחייב
לפני כל שימוש במקום, נאמד ב־45 מיליון שקל. עבור השותפות בקידוח מדובר בסכום קטן ביחס להשקעות הרבות שהן צריכות לגייס עבור מימון הליך ההפקה, כך שאם יותר השימוש במקום, אפשר להשקיע את הכסף ולקדם את הקמת המתקן על פחות ממחצית השטח של המפעל. המכשלות העיקריות הן הקרבה היחסית לחופי הרחצה של עכו והימצאותו הסמוכה של מתקן ביטחוני.

 

ממשרד הפנים נמסר: "ועדת העורכים דנה בשש החלופות שהוצעו בפניה, כמו גם הקמת אסדה ימית, וכל רעיון אחר שהוצג לא יזכה להתייחסות כל עוד לא נהפך לעמדה רשמית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x