$
בארץ

תשובה: "נוהגים בי כמו בקובה"

"מדובר בצעד איום ונורא ומאז קום המדינה היו 60 שנה של חיפושים ולא מצאו כלום". שר התשתיות: "העלאת תמלוגי הגז אינה רלוונטית לקידוח לוויתן"

ליאור גוטמן 12:2407.06.10

"אני רוצה לברך את יצחק תשובה ואנשי נובל אנרג'י. בהנחה שמאגרי הגז שנמצאו יתגלו כנכונים, מדובר בפריצת דרך גיאו פוליטית, והמדינה עשויה להפוך ליצואנית של גז לדרום אירופה זה נושא שיש לו ביטוי מדיני חשוב ביותר" - כך אמר היום (ב') שר התשתיות, עוזי לנדאו, באירוע חגיגי לרגל ההכרזה מהשבוע שעבר לפיהם מאגרי הגז "לוויתן" עשוים להכיל 453 BCM (מליארד מ"ק) של גז טבעי.


 

 

 

לדברי לנדאו, הדיווח משבוע שעבר נחשב מבחינתו כתגלית מוכחת, ולכן הדיון בעניין העלאת התמלוגים אינו חל על מאגרי לוויתן.

 

בהרמת הכוסית השתתפו מלבד השר לנדאו גם יצחק תשובה, הבעלים של קבוצת דלק, אסי ברטפלד, מנכ"ל הקבוצה, יורם טורבוביץ' יו"ר הקבוצה, גדעון תדמור, מנכ"ל דלק קידוחים ועמוס לסקר מנכ"ל חברת החשמל.

 

לדברי לנדאו, המשרד נמצא במגעים מול חברת החשמל לבדיקת היתכנות להפוך את תחנת הכוח המתוכננת באשקלון לעבודה בשני מקורות אנרגיה - פחם וגז טבעי. "מאגרי הגז הטבעי שאולי תגלו הופכים את האופציה למושכת יותר", מגלה לנדאו.

 

יצחק תשובה, בעלי חברת דלק, אמר ש"בסיפוק רב הפכנו את מדינת ישראל לשחקן בינלאומי חשוב בשוק האנרגיה הבינלאומית. מדינת ישראל תקבל בטחון כלכלי וכוח פוליטי. נביא את מדינת ישראל להישגים אדירים. אני מבטיח שנמשיך לחזק את תשתיות מדינת ישראל ונהפוך לשחקן בינלאומי. מדינות רבות פונות אלינו בבקשה לספק להם אנרגיה".

 

בעניין הדיון על תמלוגי הגז, אמר לנדאו עוד כי הוא מציע לא לחזור לימי פראבדה וצ'ה גווארה. "קבענו כללי משחק ואסור לנו לשנות אותם באמצע. אנחנו בעד שמירה על כללי המשחק וצריך לכבד אותם". בעניין זה אמר תשובה ש"קיימים מעל למאה אלף משקיעים שיזרימו פה מאות מיליונים. המשקיעים היו יתומים ואף אחד לא יחזיר את השקעתם, שירדה לטמיון ב-500 קידוחים עקרים. אף אחד מהם לא חשב לבקש בחזרה מהמדינה את הכסף שאבד.

 

היום יש להם אפשרות להינות וזה לא נכון לפגוע בסיכוי הזה. כל היגיון פשוט יודע שיש סיכון מול סיכוי. הסיכון יתום והכי קל לפזר חול בעיניים לאנשים. מדובר בצעד איום ונורא ומאז קום המדינה היו 60 שנה של חיפושים ולא מצאו כלום. לא יעלה על הדעת שאדם ישפיע וינהגו בו כמו בקובה. 99 אחוז מקרקעות ישראל הן בבעלות המדינה. תארו לעצמכם אדם בונה בית ובאה המדינה ואומרת לו שהיא שותפה בבניין. לגבי רישיונות חדשים אסור לעצור את המומנטום אבל אם רוצים אפשר לשנות את כללי המשחק על רישיונות שניתנו זה לא נכון. אפשר אולי על רישיונות שינתנו בעתיד".

 

משרד התשתיות הפנים את הסכנות

 

כתבתנו רויטל חובל מוסרת כי בשנתיים האחרונות מתנהל מאבק סביבתי ואף הוקם מטה מאבק שכולל עשרות ארגונים סביבתיים וחברתיים נגד הקמת תחנת הכוח הפחמית. לאור הודעת השר לנדאו מהיום, יצאו הארגונים בהודעה לפיה "מטה המאבק נגד הפחמית מברך על כך, שמשרד התשתיות הפנים את הסכנות שבהקמת תחנת כוח פחמית נוספת, שהיתה גורמת לזיהום אוויר חמור ולפגיעה כלכלית במדינה.

 

"התכנית להקמת תחנת הכוח כשהיא מונעת בגז ומגובה בפחם עשויה להביא בשורה אמיתית לתושבים. אולם חשוב לוודא שלא מדובר בניסיון לזרות חול בעיני הציבור ולהשתמש בגילויי הגז הטבעי על מנת להסוות את התכנית הישנה של הקמת תחנה מזהמת והרסנית לתושבים ולמשק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x