$
בארץ

גפני: לבצע ארגון מחדש בנושא תמלוגי הגז

במהלך דיון בוועדת הכספים אמר גפני כי "התמלוגים שמשלמות חברות חיפושי הגז למדינה הם סכום מצחיק"

אמנון אטד 11:5607.06.10
התמלוגים שמשלמות חברות חיפושי הגז למדינה הם סכום מצחיק ויש צורך לבצע ארגון מחדש בכל הנושא. אנחנו המדינה שגובה הכי מעט תמלוגים עבור משאבי טבע. מדובר במשאב טבע ששייך לכלל אזרחי המדינה. אני מציע לשנות את השיעורים, גם באופן רטרואקטי, ובכוונתי לדבר על כך עם שר האוצר, יובל
שטייניץ. כך אמר היום (ב') יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בדיון שקיימה הוועדה בנושא הריכוזיות במשק.

 

ח"כ שלי יחימוביץ הזהירה בדיון כי "הריכוזיות במשק מאיימת על הדמוקרטיה הישראלית". לדבריה, "עברנו את שלב התחרותיות ואנחנו במצב שבו הכוח עובר בצורה מסוכנת לקבוצה קטנה של משפחות שיש לה עוצמה גדולה מזו של הממשלה ושל חברי הכנסת, למרות שהם לא עומדים לבחירה כל ארבע שנים. זו מונרכיה של בעלי הון".

 

גם ח"כ חיים אורון הזהיר כי "קבוצות השליטה הן סיכון ממשי על המערכת כולה. עצימת עיניים ואי התמודדות עם הבעיה תחריף ותעצים אותה. אם לא מתערבים, ההיגיון הוא שהבעיה תתעצם".

 

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, ירום אריאב, אמר כי סוגיית הריכוזיות מחייבת טיפול של הממשלה והכנסת. "ריכוז כוח מעבר לרמות מסוימות הופך לכוח להשחית", אמר אריאב, והציע למנות ועדה ציבורית שתבדוק את הנושא ותציע פתרונות משלושה כיוונים: הפרדה בין תאגידים ריאליים ופיננסיים, פתרונות מיסוי ופתרונות בחוק ההגבלים העסקיים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x