$
בארץ

מנכ"ל משרד רה"מ: אנו נחושים להשלים את הנחת צינור הגז הצפוני - גם במחיר אלימות

אייל גבאי השיב לשאילתה של סגן השר איוב קרא וח"כ חמד עמאר, בעניין הנחת צינור הגז באזור קרקעות הדרוזים שליד מפער הקישון בצפון הארץ. הדרוזים אינם מרוצים מהפיצוי שהמדינה מעוניינת לתת להם

רויטל חובל 11:5602.06.10

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, אמר כי "הממשלה נחושה להשלים את הנחת צינור הגז והעבודות להנחת הצינור לא ייפסקו עד להשלמת המשימה, גם במחיר אלימות". גבאי ענה בכך למכתב ששלחו אליו סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, איוב קרא, וח"כ חמד עמאר, בעניין ביצוע העבודות של נתג"ז להנחת צינור

הגז באזור קרקעות הדרוזים במפער הקישון. 

  

גבאי ציין במכתבו אל השניים כי במשרד ראש הממשלה רואים חשיבות בשמירה על היחסים בין הממשלה לבין העדה הדרוזית. לדברי גבאי, "הרצון להעניק לעדה יחס ייחודי בא לידי ביטוי במתווה הפיצוי הייחודי לבעלי הקרקעות במפער הקישון. נעשה הכל כדי להרגיע את המצב בשטח".

 

פרויקט צינור הגז הצפוני, שאמור לחבר את אזור מפרץ חיפה, נדחה כבר כמה פעמים על רקע מחלוקות בין בעלי הקרקעות הדרוזים, שבשטחם אמור לעבור הצינור, לבין המדינה, מה שהוביל להגשת בג"ץ מול משרדי האוצר, התשתיות, הגנת הסביבה והפנים.

  

לפני כחצי שנה אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו את עקרונות הפיצוי שהציע גבאי לבעלי הקרקעות שבתחומן יעברו התשתיות. מודל הפיצוי שיאומץ הוא זה הקבוע בחוק כביש חוצה ישראל, כאשר מתווה הפיצוי המפורט במפער הקישון יחולק לשניים: בקרקעות שבהן יעברו במשולב כביש 6, מסילת הרכבת וצינור הגז – יינתנו קרקעות חליפיות. קרקע חליפית באזור מפער הקישון, תינתן על בסיס מפתח של דונם תמורת דונם. קרקע חליפית באזור דליית אל כרמל ועוספייה, תינתן לפי מפתח שישמור על עקרון השווי הכלכלי (תינתן קרקע חליפית, ששווייה דומה על פי הערכת שמאי מוסכם על הממשלה ובעלי הקרקע). בקרקעות שבהן יוטמן צינור הגז בלבד – יינתן פיצוי כספי, כנראה על בסיס של כ-6,000 שקל עבור כל דונם.

 

התוואי הכולל של צינור הגז מתחיל מחוף דור, עובר דרך יקנעם ומפער הקישון, ומסתיים במפרץ חיפה. הצינור כבר הונח בקטע שמחוף דור ועד ליוקנעם, וכן בקטע שממחלף העמקים ועד למפרץ חיפה. החלטת ראש הממשלה תאפשר להשלים את הנחת הצינור בקטע החסר, שאורכו כארבעה קילומטרים, באזור מפער הקישון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x