שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מחקר של הכנסת: "שוק כרטיסי האשראי בעל רמת ריכוזיות גבוהה"

המחקר חובר לקראת דיון שיתקיים בעניין בוועדת המשנה של ועדת הכלכלה, שיעסוק גם בפתיחת שוק הסליקה לתחרות מלאה

תומר זלצר 23:0530.05.10
"שוק כרטיסי האשראי בישראל הוא בעל רמת ריכוזיות גבוהה בהשוואה בינלאומית. המתחרה המוביל נוטל כ-40% מהשוק ושני המתחרים המובילים נוטלים מעל 72% מהשוק" - כך קובע מסמך של מרכז המחקר והמידע בכנסת שחובר לקראת דיון בענף כרטיסי האשראי שיתקיים מחר (ב') בישיבת ועדת המשנה של ועדת
הכלכלה לענייני שירותי בנקאות למשקי בית ולעסקים קטנים ובינוניים.

 

המסמך, שחובר לבקשת יו"ר ועדת המשנה דני דנון (ליכוד), מציין שני מאפיינים נוספים של שוק כרטיסי האשראי בישראל: רווחיות גבוהה וצמיחה מהירה בקצב מצטבר של כ-25% בשנים 2007-2009.

 

המסמך של מרכז המחקר מתייחס לסוגיית שוק סליקת כרטיסי האשראי בישראל, שבו יש לחברת ישראכרט מונופול על סליקת מותג ישראכרט. בפברואר 2007 הגישה ועדה בין-משרדית בראשות החשב הכללי דו"ח שהמליץ לחייב סליקה הדדית בין כל חברות כרטיסי האשראי הקיימות והעתידות לפעול בשוק; מתן סמכות פיקוח למפקח על הבנקים להסדיר את הסליקה המלאה ולפקח על גובה העמלה הצולבת; ולעודד גורמים עסקיים חדשים להיכנס לתחומי ההנפקה, הסליקה והניכיון של כרטיסי אשראי. מאז הונחו המלצות הוועדה, משרד האוצר לא הגיש הצעת חוק ברוח ההמלצות.

 

במסמך של מרכז המידע בכנסת מובאת עמדת רשות ההגבלים העסקיים והחשב הכללי באוצר בעניין. רשות ההגבלים מסרה כי "בשלב זה אין מקום לחקיקה ויש להסתפק בהסכם שהושג במסגרת בית הדין ובהליכים המשפטיים הנמשכים עדיין וכוללים את מינוי המומחה לבדיקת שיעור העמלה הצולבת (העמלה שמשלמת חברת כרטיסי אשראי בעת סליקת עסקה בכרטיס אשראי שהנפיקה על ידי חברה מתחרה, ת"ז)".

 

מאגף החשב הכללי באוצר נמסר למרכז המידע של הכנסת: "הוועדה הבין-משרדית לבדיקת כשלי השוק בענף כרטיסי האשראי הציעה פתרונות והכינה טיוטת הצעת חוק בעניין. יישום הצעת החוק צפוי להשפיע באופן ישיר על מחירי המוצרים והשירותים הניתנים בבתי העסק, והוא יסייע להתפתחות אשראי חוץ-בנקאי קמעוני, יעודד כניסת גורמי היצע חדשים ויביא לגיוון המוצרים בענף אמצעי התשלום".

 

המחקר של הכנסת הוזמן על ידי דנון לאחר פנייה של יובל יבנקובסקי, מנכ"ל המכון לאבחון עסקי, שטען בפניו כי קיבל מאות פניות עקב הגשת תביעה ייצוגית נגד לאומי קארד בגין גביית עמלות על עסקות שבוטלו. לדברי יבנקובסקי "חברות האשראי פוגעות בעסקים הקטנים והבינוניים, אבני היסוד של הכלכלה הישראלית שמהווים את אחת השכבות החלשות במשק. הן משתמשות בכוחן המונופוליסטי ולא מאפשרות לנהל משא ומתן על תנאי ההתקשרות עימן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x