$
בארץ

מנכ"ל התמ"ת: "נמנע בעתיד מענקים ממפירי חוקי בטיחות וצרכנות"

שרון קדמי אומר ל"כלכליסט" כי המדיניות החדשה, המונעת מענקים מחברות שצברו עבירות על חוקי העבודה, היא רק ההתחלה. לדבריו, "עבירה על שוויון ההזדמנויות נתפסת אצלנו כ'ייהרג ובל יעבור', ולכן הגדרנו אותה כקריטית"

מיקי פלד 23:2029.05.10

"בעתיד נתנֶה מענקים לחברות גם בשמירה על חוקי הבטיחות בעבודה, הצרכנות ועוד" - כך אומר מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי. הוראה חדשה של קדמי, שעתידה להיכנס בשבוע הקרוב לתוקף, תמנע ממעסיקים המפרים חוקים מ־17 חוקי העבודה הפליליים לקבל מענקים מהמשרד.

 

אנשי התמ"ת יצרו

מעין מחירון של "יחידות עבירה" כדרך למימוש המדיניות החדשה. יחידת עבירה בודדת מתייחסת לכל עובד ולתקופה של חודש. כך, אי־תשלום שעות נוספות לעובד אחד במשך חודשיים יגרור שתי יחידות עבירה, ואי־תשלום שעות נוספות לשלושה עובדים לחודש אחד יגרור שלוש יחידות עבירה.

 

היחידות יימדדו על פי פסיקות ביה"ד לעבודה. פסילת חברה מקבלת מענק תתרחש בין היתר כאשר היא צברה ארבע יחידות על אי־תשלום שכר מינימום או אי־תשלום שעות נוספות, או יחידה אחת של עבירה על חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

 

לדברי קדמי, "ההוראה החדשה מציגה את המורכבות של המשרד - מצד אחד הוא אמור להאיץ את הפעילות במשק, ומצד שני להיות רגולטור".

 

נראה שדירגתם את חוקי העבודה על פי החשיבות.

"זאת לא מתמטיזציה קרה. עבירה על שוויון ההזדמנויות נתפסת אצלנו כ'ייהרג ובל יעבור', ולכן הגדרנו אותה כקריטית".

 

ובכל זאת, איך מחליטים?

"קיבלנו נתונים על ההרשעות של חברות בבתי הדין, לפי מספר הרשעות ובאילו תחומים. ראינו שלא כל כך קל להרשיע בעבירות שעליהן אנחנו מדברים. אם חברה בכל זאת הורשעה, פירוש הדבר שזו חברה בעייתית מאוד, בלשון המעטה. אותו הדבר לגבי עסקים קטנים: עם כל הכבוד - אם עסק קטן הורשע בעבירות כאלה, אין לי בעיה שהוא לא יקבל ממני סבסוד".

 

התייחסתם לקנסות מינהליים?

"כן. אם חברה נקנסה שלוש פעמים, ולפחות אחת הפעמים היא בסכום משמעותי של פי ארבעה מהקנס המינימלי לעבירה, היא לא תקבל מענקים".

 

בדיונים על המדיניות היו חילוקי דעות, אומר קדמי, אבל "היינו חייבים לחתוך, אחרת גם בעוד שנה זה לא היה נגמר. ברור לנו שאולי נצטרך לשנות תוך כדי תנועה. בשורה תחתונה, יש פה אמירה ברורה על המחויבות שלנו לחוקי העבודה, לא רק על פי ה־OECD, אלא גם מוסרית".

 

ומה בהמשך?

"זוהי רק נקודת פתיחה. יש עשרה רגולטורים במשרד, ולכל אחד מהם אחריות וסמכויות אכיפה פלילית ומינהלית. אני לא רוצה לעצור את המשק, אלא ליצור הרתעה משמעותית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x