$
בארץ

שטייניץ: להעניק פטור משירות צבאי גם לחרדים בני 23 היוצאים לעבודה

כיום, חרדים המקבלים פטור משירות צבאי נדרשים ללמוד בישיבה עד גיל 30 - ובתקופה זו נאסר עליהם לצאת לעבוד

תומר אביטל 23:5016.05.10

שר האוצר יובל שטייניץ הציע היום (א') להקל על מתן הפטורים משירות צבאי לחרדים שבחרו ללמוד בישיבה במקום להתגייס לצה"ל, כדי לאפשר להם להשתלב במעגל העבודה.

 

שטייניץ פרס את המתווה בדיון מיוחד שכינס ראש הממשלה כדי לשמוע על פתרונות לבעיית התעסוקה במגזר החרדי. שר האוצר

הציג יוזמה חדשה לפיה החרדים שמקבלים פטור משירות צבאי יוכלו לסיים את הלימודים בישיבה כבר בגיל 23-24 או לאחר שנולדו להם שני ילדים - ולצאת לעבודה.

 

כיום, כדי לקבל פטור מלא משירות צבאי, נדרשים החרדים ללמוד בישיבה "במשרה מלאה" ונאסר עליהם להשתכר מעבודה. רק לאחר שנולדים להם חמישה ילדים או שהם חוגגים 30, ההסכם מתבטל ומותר להם לצאת לעבוד. במהלך הזמן הזה זוכים החרדים לקצבאות מהמדינה שיכולות להגיע עד ל-1,800 שקל ליחיד. לדברי שר האוצר, במידה שהקריטריונים לקבלת הפטור ירוככו, הקצבאות יקטנו ומספר החרדים שישתלב במעגל העבודה ינסוק.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע בדיון תמיכה ברעיון. לעומתו, הרמטכ"ל גבי אשכנזי והשרים בנימין בן אליעזר ואהוד ברק התנגדו לתוכנית תחת הטענה כי היא תכשיר את הפטור מהצבא, תסייע למשתמטים, ותבטל את רעיון "צבא העם".

 

שר האוצר, מנגד, טען כי הוא צופה פגיעה חמורה בכלכלה במידה שלא יקלו על המגזר החרדי להשתלב במעגל העבודה. לדבריו, בעזרת התוכנית, החרדים ייהפכו ממקבלי קצבאות למשלמי מסים.

 

יצויין כי 65% מהגברים החרדים בגילאי 35-54 אינם עובדים, לעומת 21% לפני שלושה עשורים, לפי מחקר של מרכז טאוב, בעריכת פרופ' דן בן-דוד מאוניברסיטת תל אביב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x