$
בארץ

הממשלה חזרה לקדם רכישת מטוס לרה"מ

שכרה את חברת הייעוץ Golden Number Solution שתמליץ על מטוס ממלכתי שישרת גם את נשיא המדינה. דיכטר: "בתוך מספר שנים רכישת המטוס תביא לחיסכון של כ־12 מיליון שקל בשנה"

תומר אביטל 08:0711.05.10

לאור שלל הביקורות שהוטחו בממשלה כנגד היקף הוצאות הטיסה הממלכתיות, הוחלט לשוב ולקדם רכישה של מטוס שישרת את ראש ההממשלה ונשיא המדינה. ח"כ אבי דיכטר שיגר בשבוע שעבר מכתב חריף ליו"ר ועדת הכספים משה גפני בו הוא מביע את זעמו לנוכח הקיפאון בנושא.

 

אבי דיכטר אבי דיכטר צילום: אלכס קולומויסקי

נוסף על כך, ל"כלכליסט" נודע כי משרד ראש הממשלה ערך מכרז בין חברות ייעוץ לתחום התעופה על מנת לקדם את הליך בחירת ורכישת המטוס ואף נבחרה זוכה. החברה הזוכה - Golden Number Solution - היא חברת ייעוץ שבראשה עומדים בכירים של חיל האוויר בדימוס, והיא תקבע סופית איזה מטוס יירכש.

 

Golden Number Solution היא חברה פרטית ולא מוכרת אולם ל"כלכליסט" נודע כי בין בעליה נמצאים יוסי מאיר, לשעבר ראש מחלקת מטוסים ומסוקים בחיל אוויר שגם משמש כמנכ"ל החברה ושמעון ג'יני, לשעבר ראש מחלקת כלי טייס בלתי מאויישים מודיעין וחלל בחיל האוויר, שאחראי על פרויקט המטוס הממלכתי. בחברה יש ארבעה שותפים נוספים, כולם תתי אלופים ואלופי משנה בדימוס של חיל אוויר, כאשר כל אחד מהשותפים מחזיק בחלק שווה בחברה.

 

החברה, שפעילה מזה כחצי שנה, נותנת ייעוץ לאלביט, טימקן ומספקת סיוע בתחום הביטחוני. "הגענו למכרז כי היינו מקושרים לכל מיני אנשים, אמר מאיר והוסיף, "זה היה לא מכרז פשוט, אפיינו אותו בצורה מפורטת עם לא מעט דרישות, ומכיוון שאנו חברה מגוונת זה נתן לנו את היתרון היחסי".

 

לפי נתונים שהציג דיכטר המתבססים על ממצאי בית הנשיא ומשרד ראש הממשלה, עלות הטיסות של ראש הממשלה לחו"ל (ללא הוצאות אבטחה ואחרות) עומדת לכל הפחות על 17 מיליון שקל בשנה. בהנחה שרכישת מטוס תעלה לממשלה 70–100 מיליון שקל ותחזוקה תעלה עוד 5 מיליון שקל בשנה, הרכישה תניב בסופו של דבר, לאחר 10 שנים לכל היותר, חיסכון של 12 מיליון שקל בשנה של כספי ציבור. למעשה, לפי הנתונים של דיכטר, כבר לאחר 7 שנים תחזיר הממשלה את ההשקעה על המטוס ולאחר מכן יחסך מתקציב הוצאות הטיסה סכום של 12 מיליון שקל בשנה.

 

"כבוד לאומי הוא נכס לאומי", אמר דיכטר לאחרונה, "אם זה היה עולה הון עתק זה היה דורש התלבטות, אך רכישת המטוס תחזיר את עצמה תוך מספר שנים. במקרה הצר ביותר בו רק ראש הממשלה מתנייד במטוס אז תוחזר ההשקעה תוך כשבע שנים. לפחות פעם אחת נתייחס לסמלים שלנו כראוי", לדברי דיכטר.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי: "הוקם צוות בין משרדי שיקדם את הפתרון הטוב והמשתלם ביותר למדינה להטסת ראשי המדינה. הצוות בחר בהליך מכרזי את Golden Number Solution לשם קבלת שירותי ייעוץ לבחינת החלופות להטסת ראשי המדינה. באחריות הצוות להגיש מסקנות בדבר החלופה המועדפת ודרך ביצועה תוך חודשים ספורים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x