$
משפט

אושרה ייצוגית נגד בזק: הטעתה את הציבור במסע פרסום שלה

במסגרת קמפיין שעלה לאוויר בשנת 2005, פירסמה בזק שמחיר דקת שיחה מקו בזק לקו סלולרי יהיה "כ-44 אגורות לדקה כולל הכל". בפועל, בגלל חישוב משך השיחה לפי יחידות מניה לגבי דמי קישוריות, המחיר לדקה היה גבוה יותר

מארק שון 13:4210.05.10

כשהקרב על דמי הקישוריות מגיע לשיאו בית המשפט המחוזי בתל-אביב מאשר היום (ב') לנהל תביעה כייצוגית נגד בזק בטענה שקמפיין פרסום שלה בעניין הזה הטעה את הציבור. מדובר על קמפיין שעלה לאוויר בשנת 2005, במסגרתו בזק פירסמה שמחיר דקת שיחה מקו בזק לקו סלולרי יהיה "כ-44 אגורות לדקה

כולל הכל". בפועל, בגלל חישוב משך השיחה לפי יחידות מניה לגבי דמי קישוריות, המחיר לדקה היה גבוה יותר יותר.

 

מדובר בתביעה של גיא אלוני שטען כי הוא שינה את הרגלי השיחה של משפחתו על סמך המחיר המדוייק, ובמשפחתו החל להשתרש נוהל של שימוש בטלפון בזק במקום בסלולרי. בדיעבד התברר לאלוני, שהחיוב לדקת שיחה עבור קישור הגומלין מחושב על פי חמישה מקטעים בני 12 שניות כל אחד, כאשר חלק של מקטע מחושב או "מעוגל" למקטע שלם. לדוגמא, אם שיחה נמשכה 50 שניות המנוי יחויב בתשלום עבור דקה שלמה, מכיון שבמסגרת ה-50 שניות ישנן 5 יחידות מניה – 4 יחידות עבור 48 השניות הראשונות ויחידת מניה נוספת עבור 2 השניות הנותרות. במצב כזה מחויב הלקוח מעבר לזמן השיחה המדויק.

 

"פרסום המתמקד בהצגת המחיר מבלי לציין כי אופן החיוב מייקר את המחיר כפי שצוין בפרסומת...יש כדי להטעות בנוגע למחיר בפועל בו יחוייבו בסופו של חשבון המנויים", כתבה השופטת בהחלטה, "בזק ניצלה את פוטנציאל ההטעייה שבשיטת החיוב לפי יחידות מניה לצורך השגת מטרת מסע הפרסום...מרבית הצרכנים מוטעים לחשוב כי המחיר הסופי בו יחוייבו בגין דקת שיחה הוא המחיר המפורסם".

 

תביעות ייצגויות בנושא זה לא הצליחו לעבור עד כה את המשוכה של בית המשפט, ושתי בקשות קודמות נדחו על ידי בית המשפט העליון. השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן חילקה את המקרים בעבר (בהם תבעו את אחת מחברות התקשורת על גובה התעריפים) לשני סוגים: האחד, מקרים בהם עיקר הטענה היא נגד התעריף עצמו, והשני, מקרים בהם הטענה היא נגד פרסום ספציפי. כמו במקרה הזה.

 

"טענת ההטעיה במקרה שלפני מתייחסת באופן ישיר למסע הפרסום הארצי, ובפרט לפרסום על גבי דף החשבון ששולחת בזק למנוייה, אשר מטרתם לשכנע כי שיחה לטלפון סלולארי זולה יותר כאשר מתקשרים מקו בזק, שכן עלותה היא 'כ-44 אג' לדקה כולל הכל...' פרסום שנועד לשכנע את הלקוח להתקשר מקו בזק ראוי כי יכלול לפחות הערה או הפניה להערה לגבי העובדה שהחישוב מבוצע לא על פי זמן השיחה המדויק אלא על פי יחידות מניה, כך שהמחיר הסופי בו יחויב הלקוח בגין דקת שיחה מבזק לסלולארי יהיה, ברוב המקרים, גבוה מסך של 44 אגורות", כתבה השופטת.

 

בשלב זה השאלה שנותרה פתוחה לדיון היא מה אורך התקופה בה השפיע הפרסום. ככל הנראה יהיה מדובר בתקופה מינימלית של חודשיים.

 

את אלוני ייצגו עורכי הדין רון זהבי, רונן וייסמן ודוד ביטון. את בזק מייצג עורך הדין ניר אמודאי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x