שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עתירה לבג"ץ: סלילת כביש 6 עד עיר הבה"דים תביא לפינוי אלפי בדואים מבתיהם

מגישי העתירה טוענים כי סלילת כביש 6 דרומה עד לצומת הנגב תגרום לכך ש-3,000 בדואים יהיו ללא קורת גג. "אנו מקווים שבג"ץ יבהיר למוסדות התכנון שאין במדינת ישראל אזרחים שקופים", נכתב בעתירה

ליאור גוטמן 16:0205.05.10

התוכנית שאושרה על ידי מערכת התכנון והממשלה, שלפיה סלילת כביש 6 דרומה תיעצר רק בצומת הנגב, מתעלמת לחלוטין מהפגיעה הצפויה באלפי אזרחים בדואים המתגוררים בכפרים שלאורך התוואי – כך נטען בעתירה שהוגשה היום (ד') לבג"ץ כנגד משרדי רה"מ, הפנים, התחבורה והמועצה האזורית לתכנון ובניה.

 

העתירה הוגשה על ידי האגודה לזכויות האזרח, המועצה לכפרים הבלתי-מוכרים בנגב ועמותת "במקום-מתכננים למען זכויות תכנון". על פי טענות העותרים, סלילת כביש 6 דרומה עד לצומת הנגב, שם אמורה להיפתח ב-2014 קריית ההדרכה של צה"ל ("עיר הבה"דים" – ל"ג) תביא לפינויים של בין 2,500 ל-3,500 תושבי המקום, כך שהם יוותרו ללא קורת גג וללא פתרונות התיישבות נאותים ומוסכמים. על פי העותרים, על המדינה לבטל את סלילת המקטע הדרומי – צומת להבים עד צומת הנגב - מהלך שימנע את הפגיעה האמורה.

  

11 אלף חיילים בלי כביש

  

התוכנית להמשיך את סלילת כביש 6 עד לצומת הנגב נכללת בתוכנית התחבורתית הארצית שהוצגה לפני כמה שבועות על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כץ. התוכנית, שזכתה לכינוי "נתיבי ישראל", תושלם לאחר שהמדינה תרושת במערכת כבישים ומסילות ברזל.

 

אחד משלבי התכנית היא לשפר משמעותית את דרכי הגישה לקריית ההדרכה של צה"ל בנגב, מכיוון שעם הקמתה ישהו במקום כ-11 אלף חיילים, כך שמציאת דרכי גישה אל ומחוץ לבסיסים הם כורח המציאות. אם העתירה תתקבל המדינה תיאלץ לחזור לתוכנית הישנה של עיבוי כביש 40 (עוקף ב"ש - ל"ג) במספר מסלולים לכל כיוון, מה שעשוי לתת מענה חלקי לבעיות התחבורה שיתעוררו במקום בעוד מספר שנים.

 

העותרים מצידם טענו בנוסף כי אישור התוכנית להארכת כביש 6 פוגע קובע עובדות בשטח, שלא ניתן יהיה להתעלם מהן. "הממשלה ומערכת התכנון התעלמה מהאוכלוסייה שגרה בשטח התוכנית, ומהפגיעה הקשה שתגרם לזכויותיהם הבסיסיות. אנו מקווים שבג"ץ יבהיר למוסדות התכנון שאין במדינת ישראל אזרחים שקופים, וכי בישראל אין סוללים כבישים מהירים תוך התעלמות מכפרים הנמצאים בשטח התוכנית עשרות שנים", מסביר עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח.

 

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה שהעתירה טרם הגיעה לידיהם, וכשתגיע היא תילמד על ידי הגורמים הרלוונטיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x