$
בארץ

הממשלה אישרה את חוק האריזות

לפי החוק, היצרנים והיבואנים יהיו מחויבים למחזר 60% ממשקל אריזות המוצרים - עד שנת 2014

רויטל חובל 21:2525.04.10

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את הצעת חוק האריזות של המשרד להגנת הסביבה. מטרת החוק - לצמצם יצירת פסולת אריזות מיותרת, לעודד שימוש חוזר ומיחזור ולהביא להפחתת כמות הפסולת המועברת להטמנה. החוק מטיל על היצרנים והיבואנים את האחריות לטיפול במחזור אריזות המוצרים, כולל העלות

הכרוכה בכך. 

 

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר: "הטלת אחריות על היצרנים והיבואנים למחזר את הפסולת תאפשר לציבור הרחב לקחת חלק פעיל בתהליך המחזור, באמצעות הפרדת הפסולת לפחים שונים. בכוונתי להמשיך ולהוביל את מהפכת הטיפול בפסולת בישראל, עד להגעה ליעד השאפתני של אפס פסולת שעוברת להטמנה"

  

לפי החוק, היצרנים והיבואנים יהיו מחויבים, עד שנת 2014, למחזר 60% מסך משקל האריזות של המוצרים שנמכרו או יובאו בכל שנה. יצרן יהיה חייב לעמוד ביעד מיחזור שנתי לפי סוג החומר - אריזות מזכוכית, נייר וקרטון - 70%; מתכת – 65%; פלסטיק ועץ- 40% (מכלי המשקה הגדולים הכלולים ביעדי המחזור שנקבעו לגביהם בחוק הפקדון, ייכללו גם במסגרת יעדי המחזור של הפלסטיק בחוק זה). 

 

ההצעה אמורה לעלות להצבעה לקריאה ראשון בעוד ארבעה שבועות, ככל הנראה בוועדת פנים והגנת הסביבה.

חברי הכנסת יתמודדו עם ההסתייגויות של התאחדות התעשיינים ויצרני האריזות הרבים במשק. כמו כן, התעשיינים מעוניינים להקים תאגיד מיחזור אחד שיאפשר לכל היצרנים להתאגד, ובכך לנצל את היתרון לגודל. לשם כך, יצטרכו לקבל את אישור הרשות להגבלים עסקיים. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x